7 czerwca 2022 roku gościliśmy w progach naszej szkoły pisarkę, poetkę  p. Elżbietę Okunowską autorkę debiutanckiej powieści „Jak ćmy, jak motyle” oraz tomiku wierszy „Impresje”.

Panią Elżbietę Okunowską zaprosiliśmy w ramach działań zespołu humanistów a także w ramach realizowanego w tym roku projektu „Co dalej ósmoklasisto?” Młodzież, przed którą ważne zadanie wyboru szkoły średniej, zawodu chętnie wysłuchała informacji, jak zostać pisarzem, jak przebiega proces twórczy, jakie trzeba mieć predyspozycje, aby pisać. Jest nam niezmiernie miło, że p. Elżbieta Okunowska przyjęła  nasze zaproszenie.

Odbiorcami  spotkania była  młodzież klas ósmych wraz z nauczycielami. Byli również: wicedyrektor szkoły, panie bibliotekarki- ze Szkoły Podstawowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Osięcinach.

 Pani Elżbieta Okunowska jest rodowitą Kujawianką, urodziła się w Holendrach, obecnie mieszka w Radziejowie. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. Ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu i filologię polską w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Jest miłośniczką poezji Puszkina i Słowackiego oraz prozy Turgieniewa, Dostojewskiego, Dickensa i Zafona. Nic dziwnego zatem, że w powieści „Jak ćmy, jak motyle” pobrzmiewa echo fascynacji literaturą zrodzonej w dzieciństwie, wpojonej przez rodziców. Pisarka zachęcała do spotkania z książką, w której teraźniejszość (rok 2013) przeplata się z przeszłością (rok 1903, kiedy główna bohaterka Józia Podgórska udaje się samotnie do dworu, by zostać pokojówką). Opisana historia zdarzyła się naprawdę, bowiem wspomniana Józia Podgórska to prababka pisarki a główna bohaterka Ola Orszyńska to alter ego autorki. Parafrazując słowa narratora w powieści można powiedzieć, że dla p. Okunowskiej „Pisanie od zawsze było nieziemską przyjemnością, odskocznią od codzienności. Pisała często- nachodziło ją wtedy coś takiego, zmuszało, by sięgnąć po pióro- a przelewając na papier tłoczące się w głowie myśli czuła ulgę, słowa, jedne po drugim- sunęły wartko i chętnie- jak klucze dzikich gęsi czy żurawi jesienią”.

Jeszcze raz dziękujemy Pani Elżbiecie Okunowskiej za literackie spotkanie z młodzieżą, podzielenie się pasją pisarską, za artystyczne przeżycia i moc wzruszeń. Mamy nadzieję, że takie spotkanie przybliżyło uczniom proces twórczy, zachęciło do czytania literatury i pogłębiło wiedzę literacką.

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy spędzić czas w towarzystwie osoby miłującej literaturę i piękno języka ojczystego.

Aneta Ratajczyk