5 czerwca 2023 r. klasa 3a odwiedziła Zieloną Szkołę w Goreniu Dużym.
Zielona Szkoła w Goreniu Dużym znajduje się w Gostynińsko –  Włocławskim Parku Krajobrazowym. W tym urokliwym miejscu wśród lasów i jezior, korzystając z pięknej słonecznej pogody, dzieci spędziły aktywnie czas zdobywając wiedzę przyrodniczo-ekologiczną.
Pobyt rozpoczęli od pieszej wycieczki nad pobliskie jezioro, gdzie poznali mieszkańców tego ekosystemu i warunki ich życia, m.in. łabędzie, kaczki łyski, zaskrońce, ślimaki. Następnie uczniowie przeprowadzali eksperymenty „Czy każda woda zdrowia doda?” – określali właściwości wody, mieszali ją z różnymi produktami i substancjami oraz wskazywali znaczenie wody dla człowieka i środowiska.  
Kolejnym punktem wyjazdu były warsztaty edukacyjne  „Krajobraz chlebem malowany” w czasie, których dzieci poznały historię powstawania chleba oraz nauczyły się rozróżniać i rozpoznawać rodzaje zbóż i różne rodzaje mąki. Podczas zajęć każdy z uczestników wyrabiał i nadawał kształt swoim bułeczkom, po czym po upieczeniu zjadał je ze smakiem.
Ciekawą atrakcją okazała się również  przejażdżka po okolicy Zieloną Kolejką, z okien której dzieci podziwiały piękno polskiej wsi – stare wiejskie chaty, pasące się krowy i kozy oraz las.
Niewątpliwie najwięcej zainteresowania wzbudziły zwierzęta, które „zamieszkują” teren Mini Zoo, a wśród nich: owce, lamy, strusie, kangury, kozy, osiołki oraz kilkanaście gatunków różnorodnych i wyjątkowo barwnych ptaków m.in. strusie, pawie, bażanty, kaczki.
Wiele emocji zarówno u chłopców, jak i dziewcząt wywołał survival w lesie. Uczniowie poznali podstawy przetrwania w lesie, nabyli umiejętność poruszania się w plenerze, zapewnienia sobie pożywienia i schronienia oraz udzielania pierwszej pomocy. Z zaangażowaniem budowali szałas i ćwiczyli transport poszkodowanego towarzysza.
W  otoczeniu natury czas umilała uczniom pani Zofia Polaszek czytając „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Pani bibliotekarka towarzyszyła nam w naszej wyprawie tego dnia.
Na terenie Zielonej Szkoły dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji, m.in. placu zabaw, boiska do gry w piłkę siatkową i nożną, toru gokartowego. Nasz pobyt w tym godnym polecenia miejscu zakończony został pieczeniem kiełbasek przy wspólnym ognisku.
Otoczenie przyrody sprzyjało budowaniu i rozwijaniu pozytywnych relacji w klasie. Spędziliśmy miło i aktywnie czas na świeżym powietrzu. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę i umiejętności, a przy tym dobrze się bawiliśmy.
Agnieszka Domańska