“Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbył się w dniach 1 – 7 czerwca 2023 roku. Akcję zorganizowaliśmy, jak co roku zapraszając do współpracy Gminną Bibliotekę Publiczną w Osięcinach. Celem przedsięwzięcia jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, a skutecznym na to sposobem jest właśnie bliski kontakt z książką jako słowem pisanym.
Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki o wartościach, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów. Są oni dla dzieci źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, uczą empatii i pozytywnych zachowań. Jednocześnie – korzystając z metafory książki-ogrodu – połączyliśmy głośne czytanie dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu. Głośnemu czytaniu w bibliotece, na holu szkolnym, w klasach, w przedszkolnym ogródku, w parku w Kruszwicy i  wśród zieleni w Goreniu Dużym towarzyszyły pogadanki, zgadywanki i zabawy z książką. W rolę lektorki wcieliła się w tym roku p. Sławomira Piernik – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Osięcinach, nauczycielki: p. Aleksandra Siarkowska, p. Agnieszka Trzeciak, p. Anna Musiał oraz bibliotekarki: p. Zofia Polaszek i p. Irena Zakrzewska.
Wartościowe książki powinny wspierać rozwój dziecka, dlatego bardzo ważna jest praktyka codziennego czytania, a nie tylko od święta. Udowodniono, że czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia. To też jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu z dzieckiem, którego dzięki czytaniu wychowamy na mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka.
Mamy nadzieję, że zorganizowane spotkania czytelnicze przeniosły młodych słuchaczy do świata przygód, fantazji i rozbudziły ich dziecięcą wyobraźnię, która dzięki książkom i czytaniu będzie rozkwitać jak najpiękniejszy barwny ogród.