Jaki jest dzisiaj dla nas “Pan Tadeusz”? Czym w ogóle dla Polaków jest dzieło Adama Mickiewicza? Nad odpowiedzią na to pytanie mieli okazję zastanowić się uczniowie klas 8a, 8b, 8c i 7a, którzy dnia 6.03.2023 r. z inicjatywy p. Ewy Staniszewskiej obejrzeli przedstawienie teatralne pt. “Pan Tadeusz” w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku. Współorganizatorami wyjazdu byli: p. M. Hejman, p. A. Rozpędowski, p. I. Kisielewska i p. I. Zakrzewska.
Twórcy Narodowego Teatru Edukacji postawili sobie za cel ambitne zadanie, aby w nowej inscenizacji teatralnej, ukazać całe bogactwo gatunkowe utworu Adama Mickiewicza i w cyklu 12 scen – obrazów, przedstawić główne wątki dramaturgiczne składające się na to ponadczasowe dzieło.
Aktorzy w ciekawy sposób zilustrowali życie bohaterów w staropolskim dworku – Soplicowo. Oryginalne stroje, dekoracje, muzyka oraz prezentacja multimedialna pozwoliły przenieść się uczniom do Soplicowa.
Przedstawienie niewątpliwie było dla uczniów ciekawym sposobem utrwalenia wiadomości przed egzaminem z języka polskiego na temat lektury obowiązkowej pt. “Pan Tadeusz”.

Ewa Staniszewska