W pierwszych dniach maja nasi ósmoklasiści wybrali się na wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia. Wycieczkę rozpoczęliśmy 4.05.2002r. od zwiedzenia byłej stolicy Polski z najważniejszymi jej obiektami. Gościliśmy w Katedrze na Wawelu, byliśmy na wieży Zygmuntowskiej z najpopularniejszym w Polsce dzwonem oraz zeszliśmy do krypt, w których spoczywają królowie, wieszcze czy przywódcy polityczni naszego kraju. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Zwiedziliśmy jego wnętrza i imponujących rozmiarów ołtarz – dzieło samego Wita Stwosza.

Następny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzenia Kopalni Soli w Wieliczce. Poznaliśmy historię miejsca i znaczenia soli w średniowiecznej Europie. Gościliśmy w pięknych grotach i podziemnych kaplicach obiektu, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Mineralnej  UNESCO. Miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Popołudnie natomiast spędziliśmy na zabawie w parku rozrywki Energylandia w Zatorze.

Są takie miejsca, do których nie jedzie się z ochotą, w których nie liczy się na dobrą zabawę, a jednak są to miejsca, w których należy być, oddać się zadumie, wyciągnąć cenne wnioski. Dlatego ostatni dzień naszej wycieczki poświęciliśmy na zwiedzenie Obozu koncentracyjnego Auschwitz –miejsca, które dla całego świata stało się symbolem terroru i ludobójstwa. Mimo młodego wieku nasi uczniowie wykazali się dużą dojrzałością. Z przejęciem i w ogromnym skupieniu wysłuchali opowieści przewodnika po obozie. W milczeniu spacerowali po terenie, którego każdy zakątek przypominał o okrucieństwie II Wojny Światowej.

Zmęczeni, ale pełni pozytywnych emocji i wrażeń, mając mnóstwo zapisanych w telefonach zdjęć, późnym wieczorem w piątek 6.05.2022r. wróciliśmy do Osięcin.

Krzysztof Banasiak