„W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych.”
Maria Konopnicka

31 maja 2022 r. odbył się nietypowy pokaz mody książkowej, który miał na  celu promocję książki i biblioteki. W aktorów wcielili się uczniowie z klasy 7b i 7c, a widzami była cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście.

Słowo pisane towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, więc pokaz rozpoczęto od prezentacji tabliczek kamiennych, które prezentowali chłopcy
w odpowiednich strojach. Następnie uczniowie pokazali książki w formie zwoju papirusowego ozdobionego hieroglifami, chińskiej harmonijki
o wdzięcznej nazwie „leporello”, kodeksu. Na wybiegu prezentował się również chiński wynalazca papieru Tsaj-Lun, Arab, któremu zawdzięczamy rozpowszechnienie papieru w Europie oraz mnich z pięknie zdobioną średniowieczną książką.  Zwiewną modelkę w papierowej kreacji poprowadził przed zebranymi Gutenberg – wynalazca ruchomej czcionki drukarskiej. Dzięki temu epokowemu odkryciu, książka przyjęła postać drukowaną, a technika edytorska stała się doskonalsza.

Narratorzy przekonywali, że dzisiaj nie można sobie wyobrazić życia bez książki, bo książka po prostu w życiu pomaga. Dowodem na to były kroczące po dywanie postacie: zapracowanej bizneswoman, przemęczonego nauką studenta, nauczyciela pokonującego kolejne stopnie awansu zawodowego, dziecka łaknącego kontaktu z ojcem oraz ucznia zgłębiającego tajniki języków obcych.  Na koniec,  przy akompaniamencie p. Tomasza Cybulskiego, uczennice przekonywały, że „książka da się lubić, bo w niej szczęście można znaleźć, bo w niej smutki można zgubić”.  Bogata scenografia, oryginalne stroje, ciekawe rekwizyty, oświetlenie i muzyka były dopełnieniem całego widowiska.

Pokaz mody książkowej spotkał się z ciepłym przyjęciem i aplauzem ze strony publiczności. Mamy nadzieję, że oprócz wartości duchowych, uczniowie wyszli
z przedstawienia z przekonaniem, że książki to najprostszy sposób na naukę, rozwój, dostęp do porad i wskazówek. Dobra książka to najlepsza recepta na relaks, rozrywkę i poszerzenie horyzontów myślowych.

Zachęcamy zatem wszystkich do sięgnięcia po książkę, bo jak twierdził Ambroży Grabowski: „Książka – to mistrz, za darmo nauki udziela”.    

Organizatorzy:
Małgorzata Hejman, Zofia Polaszek, Ewa Staniszewska, Irena Zakrzewska

: