28 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Osięcinach odbył się XXII Powiatowy Turniej Ortograficzny dla uczniów klas II i III. Głównym celem konkursu było promowanie wśród uczniów dbałości o poprawność ortograficzną w wypowiedziach pisemnych.

W turniejowe szranki stanęli uczniowie ze szkół podstawowych z: Bieganowa, Dębołęki, Dobrego, Krzywosądzy, Osięcin, Paniewa, Płowiec, Radziejowa i Topólki. Tematem dyktanda dla drugoklasistów były pory roku, a trzecioklasiści pisali tekst poświęcony wyprawie do lasu. Kolejnym zadaniem było grupowanie wyrazów według zastosowanych w nich zasad ortograficznych. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrym poziomem znajomości reguł ortograficznych i ich stosowania w praktyce.

Komisja w składzie: Katarzyna Simińska, Agnieszka Matkowska, Irena Zakrzewska, Renata Zaparucha, Anna Kozłowska i Aneta Wojtkowska wyłoniła mistrzów i wicemistrzów oraz przyznała wyróżnienia.

Kategoria kl. II
Mistrz Ortografii: Zuzanna Maciejewska – SP Paniewo
Wicemistrzowie: Zofia Kozłowska i Zofia Korzeniewska – PSP Dobre
Wyróżnienia: Lucyna Roszak – PSP Krzywosądz, Hanna Balcerak – SP Osięciny

Kategoria kl. III
Mistrz Ortografii: Oliwia Kacprzak – SP Osięciny
Wicemistrzowie: Oliwia Roszak – SP Płowce, Klaudia Wenderlich – SP Radziejów
Wyróżnienie: Janina Markwant – PSP Topólka

Dziękujemy Dyrekcji i Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych i słodyczy dla uczestników. Gratulujemy laureatom. Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy ich przygotowywali, dziękujemy za udział i życzymy kolejnych sukcesów.

Organizatorzy: M. Mentlewicz, Z. Polaszek, K. Simińska, A. Wojtkowska

Teksty  pisania ze słuchu:

Pory roku

W Polsce każda pora roku ma swój urok. Wiosna budzi przyrodę do życia. Kwitną tulipany, krokusy, żonkile  i przebiśniegi. Z ciepłych krajów przylatują  kukułki, żurawie oraz jaskółki. Budzą się niedźwiedzie, jeże, żaby i nietoperze. Lato mieni się barwami świeżych kwiatów, dojrzałych zbóż, skąpanego w blasku słońca morza oraz piaszczystej plaży. Jesienią dojrzewają jabłka i gruszki.                    W lesie można znaleźć grzyby, żołędzie, jarzębinę lub wrzos. Zimą mróz tworzy srebrzyste pióropusze na szybach. Lód pokrywa rzeki i kałuże. Śnieżna pierzynka otula drzewa, krzewy oraz dachy domów.

Wyprawa do lasu

W piątkowe popołudnie Krzyś i jego młodsza siostra Honorata wyruszyli na długą wędrówkę leśną ścieżką. Rodzeństwo usiadło i przyglądało się ptakom, które wróciły z dalekiej podróży. Na polanie zauważyli rudzika, który dziobał okruszki pod krzakiem. Chwilę później zza zakrętu wyskoczył srebrzysty jeż i przestraszył Honoratę. Dziewczynka nie krzyczała, bo wiedziała, że w lesie nie wolno hałasować. Chłopiec wyjął z plecaka lornetkę i pokazał siostrze rudą wiewiórkę, która żwawo skakała z gałęzi na gałąź. Na wierzchołku spróchniałej brzózki  rodzina bocianów założyła gniazdo. W powietrzu  unosił się przyjemny zapach świeżych kwiatów i ziół. Na zakończenie wyprawy rodzeństwo usiadło na pniu i zjadło kanapki z pyszną rzeżuchą i ogórkiem. Choć wracali zmęczeni, oboje byli w świetnych humorach.