26 maja 2023roku w Szkole Podstawowej w Osięcinach odbył się XX Powiatowy Turniej Ortograficzny dla ucz. kl. II-III. Głównym celem tego konkursu jest promowanie wśród uczniów dbałości o poprawność ortograficzną w wypowiedziach pisemnych.
W turniejowe szranki stanęli uczniowie z pięciu szkół powiatu radziejowskiego: SP w Płowcach, SP w Radziejowie, SP w Byczynie, SP w Dobrem i SP w Osięcinach. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrym poziomem znajomości reguł ortograficznych i stosowania ich w praktyce.
Komisja w składzie : Agnieszka Matkowska, Irena Zakrzewska, Barbara Panfil, Dagmara Byczek, Aneta Wojtkowska i Katarzyna Simińska wyłoniła mistrzów i wicemistrzów oraz przyznała wyróżnienia.

kl. II

Mistrz Ortografii: Marcel Modrzejewski – SP Radziejów;
Wicemistrzowie: Krystian Tuszyński – SP Osięciny i Michał Zieliński – SP Płowce;
Wyróżnienia: Alicja Włodarska – SP Osięciny i  Hanna Kropniewska SP – Dobre.

kl. III

Mistrz Ortografii: Michał Gumiński – SP Osięciny;                                         
Wicemistrzowie:  Maria Konopińska – SP Osięciny i  Kinga Kruszyńska – SP Osięciny;                                                  
Wyróżnienie: Maria Serdak – SP Płowce.

Dziękujemy Dyrekcji  i Radzie Rodziców i za ufundowanie nagród książkowych.                                
Gratulujemy laureatom. Wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom dziękujemy za udział i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst dyktanda dla kl. II:

Mój ogródek

Mój ogródek jest piękny i duży. Na grządkach rośnie rzodkiewka, rzeżucha, przepyszna czarna rzepa i duże bakłażany. Kiełkują ogórki, buraczki i groch. Po murze pną się wonne powojniki. Na drążkach zwisa złocista fasola. W kilku rzędach zakwitły purpurowe róże, żółte tulipany i różowe stokrotki. Zwierzęta obudziły się ze snu, wróciły jaskółki i jerzyki. Rój pszczół zbiera nektar z kwiatów i krzewów owocowych. Kot Rudolf leży na dachu i wygrzewa się w słońcu. Lubię tu wypoczywać po trudach dnia.

Tekst dyktanda dla kl. III:

W ogródku

                Bożenka uwielbia przebywać w przydomowym ogródku. Najbardziej lubi, gdy główki wychylają śnieżnobiałe przebiśniegi i purpurowe krokusy. Podziwia żółte żonkile, rozłożyste krzewy forsycji, hiacynty, tulipany oraz herbaciane róże i kształtne chryzantemy. Jej zachwyt budzą także przydrożne kwiatuszki. Z chabrów, maków i rumianków komponuje różnobarwne bukiety, które wkłada do wzorzystych wazonów. Uważa, że upiększą i ożywią wnętrze każdego domu.
W wolnych chwilach Bożenka huśta się na hamaku i przysłuchuje brzęczącym pszczołom, trzmielom oraz chrząszczom, które krążą nad kwitnącymi drzewami.
Każdego roku sieje rzodkiewkę, ogórki, cebulę i marchewkę. Później ochoczo usuwa z grządek uciążliwe chwasty. Nie może doczekać się zbiorów świeżych i chrupiących warzyw.

Organizatorzy: K. Simińska, Z. Polaszek,  A. Wojtkowska, M. Mentlewicz