Dnia 6.04.2022r., w Szkole Podstawowej w Osięcinach, po raz dziewiętnasty odbył się Powiatowy Turniej Ortograficzny dla ucz. kl. II-III. Głównym celem tego konkursu jest promowanie wśród uczniów dbałości o poprawność ortograficzną w wypowiedziach pisemnych.

Takie turnieje mobilizują do większego zainteresowania się ortografią i interpunkcją polską, a tym samym pogłębiają wiadomości i umiejętności z tego zakresu. Pozwalają na nawiązanie nowych znajomości i wymianę doświadczeń. W Turnieju udział wzięli przedstawiciele klas II i III ze szkół podstawowych w: Byczynie, Dębołęce, Krzywosądzy, Morzycach, Płowcach, Radziejowie  i Osięcinach. Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością reguł ortograficznych i stosowaniu ich w praktyce. Jury w składach; klasy drugie: Agnieszka Matkowska, Zofia Polaszek i Anna Nosek oraz klasy trzecie : Anna Kozłowska, Irena Zakrzewska, Aleksandra Siarkowska wyłoniło mistrzów i wicemistrzów.

Mistrzem Ortografii klas III został Miłosz Adamkiewicz z MZS w Radziejowie;
Wicemistrzami: Emil Jasiński z ZSP w Morzycach i Witowie oraz Lena Adolska  z PSP w Krzywosądzy;


Miano Mistrza Ortografii klas II zdobyła Kinga Kruszyńska z ZSP w Osięcinach;
Wicemistrzów: Michał Gumiński z ZSP w Osięcinach i Oliwia Górska z MZS w Radziejowie;


Dzięki Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców, państwu Uli i Zbigniewowi Polińskim oraz P.W. AKOinstal  Andrzej Kozłowski z Osięcin wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodki poczęstunek. Natomiast Mistrzowie i Wicemistrzowie –dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulujemy zwycięzcom i ich nauczycielom. Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów .

Organizatorzy: Anna Nosek, Zofia Polaszek, Anna Kozłowska dziękują wszystkim za pomoc w przeprowadzeniu Turnieju.

Tekst dyktanda kl. III

                                       To, co najzdrowsze

Pani mówiła w szkole, że żadne pokarmy nie są tak zdrowe, jak jarzyny.

Błażej i Krzyś kupili rzepę. Rzepa to duże, zdrowe warzywo. Chłopcy wrzucili ją do torebki i zawiesili na rowerze. Mama dołoży do niej rzodkiewkę, ogórek, olbrzymią gruszkę, natkę pietruszki i miód. Zrobi z tego przepyszny koktajl, w którym będzie mnóstwo witamin.

 -Warto się mądrze odżywiać – szczerze wyznała mama. Ludzie potrzebują racjonalnego żywienia. W przeciwnym wypadku gorzej się czują, są słabsi, częściej chorują, dłużej zdrowieją, tracą humor.

Tekst dyktanda kl. II

Józek ma osiem lat. Chodzi do drugiej klasy. Lubi swoją szkołę, bo ma tam dużo koleżanek i kolegów. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Olek, Filip i Hania. Łączy ich wspólne hobby- gra w szachy. Mają też zwierzęta. Hania ma żółwia, a chłopcy psy. Pies Józka jest dużym wyżłem. Wabi się Azor. Olek ma owczarka Cezara, a Filip jamnika Gucia. Wszyscy dbają o swoich pupilów. Często całą czwórką spacerują po parku. Zabierają też swoich czworonożnych przyjaciół. Psy radośnie biegają po ścieżkach. Tylko żółw Felek wygrzewa się w swoim akwarium.