W dniach 4-5 października uczniowie klas 5 i 7 naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Edytą Nowak, p. Beatą Gawrońską, p. Agnieszką Matkowską i p. Tomaszem Cybulskim udali się na wycieczkę, by poznać stolicę Dolnego Śląska

Wrocław… Malowniczy, piękny, zachwycający… Można użyć wielu słów, żeby określić to jedno z najstarszych miast w Polsce. Siedemnastowieczny poeta Heweliusz nazwał je „kwiatem Europy” nad brzegiem Odry. Obecnie miasto jest ośrodkiem biznesu i Europejską Stolicą Kultury. Znane z Ogrodu Zoologicznego, urokliwych zaułków oraz niezliczonych mostów. Na każdym kroku spotkamy też wesołe krasnale, które zamieszkują Wrocław od niepamiętnych czasów.

W pierwszym dniu wyprawy uczniowie mieli okazję zwiedzić Hydropolis. To multimedialna wystawa poświęcona wodzie w każdej postaci. Mieści się w kompleksie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Zwiedzających od progu witają kojące dźwięki wody spływającej z dachu budynku – w ten ciekawy, a przy tym kojący sposób, organizatorzy przedsięwzięcia witają gości. W Hydropolis uczniowie dowiedzieli  się między innymi, jakie organizmy zamieszkują morza i oceany, ile wody potrzeba do życia dorosłemu mężczyźnie, a ile małemu dziecku, na czym polega współczesny system zarządzania wodą, jaką rolę odgrywa ona w różnych religiach i sztuce.

Kolejnym punktem wycieczki było wrocławskie ZOO z Afrykarium. Unikatowy na skalę światową, kompleks basenów i zbiorników wodnych prezentujący ekosystemy Czarnego Lądu. Podziwialiśmy  słodkowodne ryby jezior Malawi i Tanganiki, bajecznie kolorową rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, a nawet krokodyle. W ciągłym obiegu jest niemalże 15 000 000 litrów życiodajnej wody, czyli tyle, ile mieści się w 6 basenach olimpijskich! Szczególne wrażenie robi niemal dwudziestometrowy, przezroczysty tunel, w którym można spotkać się oko w oko z rekinem, płaszczką z Kanału Mozambickiego oraz innymi egzotycznymi rybami.

Pierwszy dzień wieńczyła Wrocławska Fontanna. Jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 4 czerwca 2009 roku przy okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Usytuowana w malowniczym krajobrazie Parku Szczytnickiego, przy historycznym kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym, wzbudzała zainteresowanie naszych uczniów.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczęliśmy śniadaniem w hotelu a następnie zwiedzaniem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie mieli okazję poznać cztery wystawy tworzące największą ekspozycję przyrodniczą w Polsce: „świat zwierząt”, „świat roślin”, „układ kostny kręgowców” oraz „owady i człowiek”. Szczególnie imponujący był jedyny w Polsce niemal kompletny szkielet płetwala błękitnego mierzącego ponad 14,5 m długości. Wystawa botaniczna jest jedyną  tego typu w Polsce. Składa się z blisko 500 gatunków roślin należących do wszystkich grup systematycznych.

Kolejny punkt zwiedzania Wrocławia to Centrum Historii Zajezdnia. Obecny budynek Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego opowiada swoje burzliwe losy – od powstania jeszcze za czasów zaborów, przez odbudowę po zniszczeniach wojennych, po strajki robotnicze i wejście w realia XXI wieku. Ten ciąg wydarzeń w skłaniający do refleksji sposób odzwierciedla historię Wrocławia. Wyjątkowa forma przekazu, oparta na realistycznych scenografiach była szczególnie atrakcyjna naszych uczniów.

Na koniec wyprawy na Dolny Śląsk zobaczyliśmy najwyższy budynek w Polsce, który licząc do dachu, wznosi się właśnie we Wrocławiu. Sky Tower wybija się wyraźnie na widzianej z oddali panoramie miasta, ponieważ ponad dwukrotnie przewyższa drugi pod względem wysokości gmach Domu Studenckiego. W wieżowcu mieszczą się apartamenty mieszkalne, biura i centrum handlowe, a ciekawą atrakcją jest punkt widokowy na 49. piętrze, gdzie mieliśmy możliwość być i obserwować Wrocław i okolice z wysokości ok. 200 metrów nad ziemią.

I na tym zakończyła się dwudniowa wycieczka do Wrocławia, która była niesamowitą przygodą.

Tomasz Cybulski