18 kwietnia 2023 roku klasy 3a i 3b odwiedziły Muzeum Etnograficzne we Włocławku. Uczniowie zwiedzili dwie stałe wystawy „Malowane skrzynie z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej”, „Kultura ludowa Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” oraz wystawę czasową „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”. Uczestniczyli również w lekcji muzealnej poznając jedno z charakterystycznych dla przełomu XIX i XX wieku rzemiosł – garncarstwo. Dowiedzieli się, skąd garncarz wydobywał materiał, jakie narzędzia wykorzystywał w swojej pracy, gdzie i w jakiej temperaturze wypalał naczynia i do czego były one używane. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach „Nie święci garnki lepią” podczas, których samodzielnie ulepiły dzbanuszki, wazoniki i miseczki z gliny.
We wspaniałych humorach z własnoręcznie wykonanymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły. Agnieszka Domańska, Aneta Wojtkowska