“Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie”       

12 października 2020r. uczniowie klas szóstych wraz z opiekunkami: p. Ewą Staniszewską, p. Małgorzatą Hejman, p. Zofią Polaszek i p. Ireną Zakrzewską wybrali się na wycieczkę do Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa w Grębocinie.

      To wyjątkowe Muzeum mieści się w zjawiskowym gotyckim kościółku, którego historię poznaliśmy dzięki prowadzącym zajęcia. Szczególna atmosfera panująca w zabytkowym budynku pozwoliła nam się przenieść do ciekawego świata papieru i druku. Mieliśmy możliwość obejrzeć w nim niezwykłe prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem oraz  największy zbiór pras graficznych w Polsce. Pod okiem instruktorów uczniowie wzięli udział w fascynujących warsztatach edukacyjnych, podczas których  samodzielnie czerpali papier, spróbowali swoich sił w trudnej sztuce kaligrafii, pisząc gęsim piórem i atramentem oraz drukowali certyfikaty na starej żeliwnej prasie drukarskiej. Uczestnicy zajęć zabrali swoje prace do domu. Zaopatrzyli się również w pamiątki w muzealnym sklepiku.       Wyjazd do Grębocina zorganizowany był w ramach innowacji pedagogicznej “Pisanie i czytanie – niezwykła podróż przez wieki”. Dzięki temu uczniowie  poznali tajniki dawnej sztuki papierniczej, kaligrafii oraz XIX-wiecznego druku. Uzupełnili swoją wiedzę z zakresu historii, języka polskiego i plastyki.

Koordynatorzy innowacji