15 września 2022 r. klasy 3a i 3b wraz z opiekunami odwiedziły Kłóbkę, która ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym miejscu uczniowie zwiedzili dawną wieś kujawską oraz zespół parkowo – dworski. Z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodniczki i oglądali chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie, spichlerze. Byli w zakładach rzemieślniczych – kuźni, olejarni, garncarni oraz karczmie, budynku szkoły, remizie strażackiej i kościele. Wąskimi alejkami pospacerowali do dworu z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu, który zrobił ogromne wrażenie na uczniach, wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich.

Niesamowitą atrakcją dla wszystkich uczestników wycieczki okazały się warsztaty pod hasłem „W domu i zagrodzie naszych pradziadków”. Warsztaty przybliżyły życie i pracę w gospodarstwie domowym z przełomu XIX i XX w. W czasie lekcji dzieci spróbowały własnych sił w noszeniu wody, prały na tarze, wyżymały i maglowały bieliznę, a także drukowały serwetki za pomocą tradycyjnych drewnianych stempli.

Drugie warsztaty, w których dzieci brały udział odbyły się pod hasłem „Tradycyjne pożywienie na Kujawach”. Pierwsza część warsztatów odbyła się w olejarni, gdzie dzieci czynnie pomagały w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu m.in. gniotąc ziarno. W drugiej części wyrabiały masło w kierzance. Następnie z wielkim smakiem odbyła się jego degustacja.

            Na zakończenie wyjazdu zorganizowano w starym sadzie młynarza ognisko z pieczeniem kiełbasek. Lekcja historii na żywo, jaką była cała wizyta zapewne na długo pozostanie w pamięci uczestników, a dzięki temu utrwali tradycje ludowe regionu w świadomości najmłodszego pokolenia.

  1. Domańska, A. Wojtkowska