19 października 2022 roku uczniowie klas 1a i 2a wraz z wychowawczyniami oraz p. Zofią Polaszek udali się na wycieczkę do Parku Etnograficznego w Kłóbce. Na początku dzieci zwiedziły przepiękny dworek rodu Orpiszewskich z poł. XIX w. Z podziwem poznawały jego wnętrza, które w pełni oddają klimat siedziby ziemiańskiej. Pod opieką pań przewodniczek dzieci zwiedziły również zagrody kujawskie i dobrzyńskie, wiatrak oraz kuźnię. W starej szkole ochotnicy spróbowali także klęczenia na grochu i siedzenia w oślej ławce. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały również żyjące w skansenie kaczki, kury z pisklętami oraz króliki, kozy i owieczki. Ciekawym doświadczeniem było dla uczniów uczestnictwo w zajęciach muzealnych „Tradycyjne pożywienie na Kujawach”. W pierwszej jego części wyrabiali masło w tradycyjnej kierzance, a później degustowali je ze smakiem. Następnie udali się do olejarni, gdzie czynnie pomagały w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu. Wiele radości sprawiło dzieciom ognisko, które zapłonęło w starym sadzie młynarza. Upieczone w nim kiełbaski smakowały niesamowicie Wycieczka była dla dzieci niezwykłą lekcją historii, która zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.


Katarzyna Simińska, Sylwia Dębowa