W ostatnim czasie dzieci 5-letnie brały udział w polskiej edycji Międzynarodowego Programu Edukacyjnego FAST HEROES, którego celem jest edukacja najmłodszych w zakresie udaru mózgu, jego objawów i koniecznych działań ratujących życie najbliższych. Kampania Bohaterowie Załogi FAST wykorzystuje entuzjazm dzieci do nauki i dzielenia się informacjami, aby zwiększyć świadomość w zakresie odpowiedniego postępowania ratującego życie najbliższych i potrzeby szybkiego działania (szczególnie uwzględniając dziadków), ale także rozwijająca empatię u dzieci, pokazując im, w jakich codziennych sytuacjach ktoś może potrzebować ich pomocy.
Program składał się z pięciu zajęć. W każdym tygodniu dzieci poznawały jednego z bohaterów ZAŁOGI FAST (Giętkobuzi Frank, Silnoręki Arnold, Złotogłosa Sophia, Szybkodziałający Timmy), który pomagał im w przystępny sposób zdobyć wiedzę na temat konkretnego objawu udaru mózgu, łącząc go z jedną z cyfr w ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112.
1 Opadający kącik ust- Asymetria twarzy, (ang. FACE – twarz)
1 Opadająca dłoń/ręka (ang. ARM – ręka);
2 Wykrzywione wargi- Utrudniona mowa (ang. SPEACH – mowa).
Z kolei największym sprzymierzeńcem w akcji ratującej życie jest czas (ang. TIME).
Nazwa programu edukacyjnego FAST Heroes nie jest zatem przypadkowa, gdyż skrót F.A.S.T. tworzą pierwsze litery wyżej wymienionych objawów oraz szybkość działania. Dzieci utrwalały informacje o tym kiedy i dlaczego należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Jakie ważne informacje należy podać podczas rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Doskonaliły też sprawność manualną oraz motoryczną tworząc m.in. maski SUPERBOHATERÓW oraz rozwijały narządy mowy podczas zabaw z lusterkami (moc robienia śmiesznych).
Na zakończenie projektu dzieci otrzymały grupowe dyplomy BOHATERÓW ZAŁOGI FAST.