Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

 

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

                                              Ks. Jan Twardowski

Z każdym dniem zbliżamy się do najpiękniejszych chwil w roku. Boże Narodzenie to też wiele pięknych tradycji, które warto kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu. Pamiętając o tym, w bibliotece zorganizowano przedświąteczne spotkania bożonarodzeniowe, w których uczestniczyli członkowie kół bibliotecznych.
Młodsi uczniowie w trakcie spotkania, śpiewając kolędy, wykonali stroiki, które teraz upiększają czytelnię. Rozmawiali o polskich tradycjach zwyczajach i obrzędach świątecznych, uczestniczyli w zabawie z grą planszową – Świąteczny wyścig oraz przypominali sobie symbolikę ozdób świątecznych zawieszanych na choince. Potem odbyła się pogadanka o potrawach spożywanych podczas kolacji wigilijnej, a także o najważniejszym w tym dniu opłatku, dzięki któremu możemy złożyć najpiękniejsze świąteczne życzenia naszym bliskim.

Również w drugim budynku starsi uczniowie uczestniczyli 20 grudnia  w spotkaniu wigilijnym. Jak co roku, niepowtarzalny klimat tworzyły wystrojona choinka, dekoracje, zastawiony stół oraz dźwięki przepięknych polskich kolędy. Te wspaniałe chwile spędzone razem, po latach stają się cennym wspomnieniem. Mamy nadzieję, że zorganizowana w bibliotece wigilia także będzie kiedyś miło przywoływana w pamięci.
Spotkanie rozpoczęto tradycyjnie, dzieleniem się opłatkiem i składaniem serdecznych życzeń. Następnie każdy został obdarowany gwiazdkowym upominkiem. Wszyscy z zaciekawieniem zaglądali do swoich paczek i cieszyli się z prezentów. Słodki poczęstunek umilił wspólny czas. Biblioteczna wigilia przebiegała w atmosferze ciepła, radości i wzajemnej życzliwości. Wzbogacona została ponadto kolędami, które są nieodłącznym elementem świętowania. Dzięki tym akcentom wszyscy poczuli już klimat nadchodzących, najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska