„Kocham Kujawy, interesuje mnie wszystko co jest związane ze zwyczajami i obrzędami kujawskimi. Musiałam urodzić się z folklorem” – tak mówi o sobie w książce „Kujawska sztuka ludowa”  Pani Aniela Leszczyńska zrzeszona w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie i współpracująca z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

28 marca br. w Szkle Podstawowej w Osięcinach odbyło się spotkanie z lokalną twórczynią ludową panią Anielą Leszczyńską. Wydarzenie to było jednym z elementów projektów czytelniczych realizowanych  w klasach I i II. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi pani Aniela opowiedziała o jednej ze  swojej pasji, jaką jest malowanie jajek. Wprowadzeniem do tematu była piękna bajka ,,O kurce, co znosiła złote jajka” przeczytana przez naszego gościa.          
Następnie p. Aniela opowiedziała dzieciom o technice malowania wielkanocnych jaj, na których stosuje typowe dla naszego regionu wzornictwo. Przygotowuje wydmuszki z kilku rodzajów jaj: kurzych, gęsich, kaczych i strusich. Później maluje je, niekiedy kilkakrotnie. Gdy farba dobrze wyschnie specjalnie dobranymi pędzelkami nanosi przepiękne wzory, co wymaga ogromnego skupienia i wprawnej ręki. Ostatnim etapem jest kilkukrotne nanoszenie lakieru, który ma za zadanie zabezpieczyć „malowidło”. Uczestnicy spotkania mogli z bliska podziwiać te „jajkowe arcydzieła” wykonane przez naszego gościa. Po tym interesującym wstępie uczniowie z zapałem przystąpili do wykonywania wielkanocnych prac. Zdobili styropianowe i papierowe jajka oraz wielkanocne zajączki. Pod okiem naszego gościa powstawały piękne dzieła.                               

Bardzo dziękujemy pani Anieli Leszczyńskiej za przyjęcie zaproszenia i udziału w spotkaniu.

Simińska K., Polaszek Z.