Dnia 27 września  br. uczniowie  z kl. IIIa wybrali się na wycieczkę do Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.

           Głównym celem naszego wyjazdu było uczestnictwo dzieci w warsztatach teatralnych „W morskich głębinach – czarny teatr”.   Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Michalska – instruktor teatralny.

Czarny teatr to rodzaj niemego widowiska scenicznego odgrywanego na ciemnej scenie  z odpowiednim użyciem oświetlenia UV.  Aktorzy powinni mieć czarne stroje, które  nie reagują na światło luminescencyjne. Dzięki temu widoczne są tylko dekoracje i rekwizyty, rozświetlone światłem.

Na początku dzieci tworzyły etiudy pantomimiczne przy muzyce i odgłosach morza. Te i inne zabawy miały na celu kształtowanie wrażliwości artystycznej, rozbudzanie wyobraźni i możliwości twórczych dzieci. Później  poznały podstawowe zasady techniczne funkcjonowania czarnego teatru.

Następnie uczniowie współtworzyli niemą sztukę teatralną pt. ,,W czarnych głębinach”. Mogli na własnej skórze poczuć jej magię, wcielając się w poszczególne role. Całemu przedstawieniu charakteru dodawała ciemność, która panowała w sali, a poza tym towarzyszyła jej wspaniała oprawa muzyczna, która pomagała zrozumieć uczucia postaci i wprowadzała w odpowiedni nastrój.

Zajęcia były bardzo ciekawe i ekscytujące, a dzieci uczestniczyły w nich  z ogromnym zaangażowaniem.

Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy nad Wisłę. Z mostu podziwialiśmy widoki na ,,królową polskich rzek”. Następnie spacerowaliśmy wzdłuż nadwiślańskich bulwarów.

Katarzyna Simińska