„Miłość zmienia oblicze świata,
a świat zorganizowany przez miłość
zmienia nas samych”.
Anna Kamieńska

Popularne Walentynki są doskonałą okazją do tego, by wyrazić sympatię, wyznać miłość, a nawet się zakochać. Tym razem św. Walenty patronował nam nad miłością do … książek.
W tym celu 14 lutego 2023 r. pomieszczenia biblioteki, dzięki dekoracjom, muzyce, zamieniły się w romantyczne miejsca. Oprócz typowego dla walentynek wystroju, przygotowano dla uczniów kilka atrakcji. Odwiedzający tego dnia bibliotekę szkolną uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek, na której popularyzowano wydawnictwa poświęcone miłości oraz poddać się chwili refleksji nad jej wartością i znaczeniem w życiu człowieka.
Od samego rana został przygotowany kosz z czerwonymi kokardami. Można było do niego wkładać samodzielnie wykonaną Walentynkę. Walentynki to nie tylko listy dla ukochanych, ale też – a nawet bardziej – przesłane w ten sposób parę miłych słów, wyrazów sympatii i przyjaźni koleżance, koledze, a nawet ulubionej Pani. Poczta Walentynkowa, była przemiłą niespodzianką i sprawiła dużo radości adresatom i  nadawcom!

Każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymywał słodką „serduszkową” niespodziankę. A jak wiadomo – serce – to symbol miłości!
Wiele serc i ciepłych słów pojawiło się na plakacie, na którym uczniowie zapisywali za co kochają bibliotekę. Ich zdaniem – biblioteka to ulubione miejsce, w którym znajdują spokój, ciepłą atmosferę, atrakcyjny wystój, miłą panią oraz liczne i ciekawe książki. Dla bibliotekarza to najpiękniejsza i najcenniejsza „walentynka”!
Na czytelników czekały również serduszka z literackimi cytatami dotyczącymi miłości i przyjaźni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się walentynkowa fotobudka. Chętni uczniowie mogli w niej zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. 
Nie mogło oczywiście tego dnia zabraknąć konkursów, gdyż młodzi czytelnicy wprost uwielbiają rywalizację i nagrody. Jednym z zadań było połączenie w pary znanych postaci literackich. Mnóstwo emocji dostarczył minikonkurs, polegający na odszukaniu zakładek-serduszek, ukrytych na regałach w wybranych pozycjach księgozbioru. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Ponadto w czytelniach przygotowano gry walentynkowe, krążące wokół miłości i literatury!  Młodsi uczniowie zagrali w  „Bajkowe Love” – grę inspirowaną popularnymi bajkami, dzięki  którym mogli rozpoznawać i nazywać emocje, jak również wyrażać swoje uczucia. Podczas gry wraz z bajkowymi postaciami wyruszali w świat doskonałej zabawy wykonując różne zadania. Natomiast starsi uczniowie spędzili miło czas przy grze towarzyskiej „Ego love”.  
W tym wyjątkowym dniu bibliotekę odwiedziło wielu uczniów. W szarą zimową codzienność wprowadzono trochę zabawy i dobrego humoru. A co najistotniejsze, każda forma aktywizacji czytelnictwa oraz propagowania zasad życzliwości, grzeczności i szacunku jest godna realizacji. Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu, bo książka to świetny kompan na długie zimowe wieczory, wyjazd czy odpoczynek.

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek