Obchody Tygodnia Zakazanych Książek przypadały w tym roku na okres od 19 do 26 września. Jest to międzynarodowe święto wolności czytania. Przypomina o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze. Obchodzone jest na całym świecie od 1982 roku, a wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związane z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Idea towarzysząca tygodniowi bardzo mocno wpisuje się w kodeks biblioteki, której jednym z podstawowych zadań jest udostępnianie zbiorów. Nasza biblioteka po raz kolejny włączyła się w tę akcję, organizując wystawę książek, których kiedyś zabraniano czytać ze względów obyczajowych, kulturalnych czy politycznych. Celem wystawy było zachęcenie młodych ludzi do sięgania po książki i czytania, nawet tych “zakazanych” kiedyś tytułów. Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był również okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury.
Jako ciekawostkę dodamy, że na liście 100 najczęściej zakazywanych w ostatniej dekadzie pozycji, opracowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy znaleźć można m.in. “Igrzyska śmierci” czy serie “Plotkara”. Te książki są w naszej bibliotece! Zapraszamy!

Biblioteka szkolna