“Czerwony Kapturek”, “Charlie i fabryka czekolady”, “Oliver Twist”, “Alicja w Krainie Czarów” , “Igrzyska śmierci”… te wszystkie tytuły łączy jedno – znajdują się na liście ksiąg zakazanych!
W 1982 roku, z inicjatywy Judith Krug przy współudziale Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich, miała miejsca pierwsza edycja obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. I do tej pory jest to coroczne święto wolności czytania, które łączy bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i czytelników. Tegoroczne obchody trwały od 18 do 24 września. Chcąc przybliżyć naszym uczniom tytuły literackie zakazywane na przestrzeni lat, przygotowano w czytelni wystawę pozycji prześladowanych nie tylko za wulgarny język czy zbyt śmiałe obyczajowo treści na ówczesne im czasy. Organizatorzy Tygodnia Zakazanych Książek zachęcają do sięgnięcia po lektury, które z różnych powodów w wielu krajach zakazano lub objęto cenzurą. My również zachęcamy wszystkich miłośników słowa pisanego oraz pozytywnych buntowników, by dołączyli do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek poprzez włączenie do swojej listy lektur jednej z licznego grona „zabronionych” książek. Ich szeroki wybór znajdziecie w bibliotece.

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek