Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w maju Tydzień Bibliotek, który ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Początek Tygodnia Bibliotek rozpoczyna się Dniem Bibliotekarza. To święto osób najbardziej zaangażowanych w rozwój czytelnictwa i związanych z książką. Jest nam niezmiernie miło, że uczniowie naszej szkoły pamiętali tego dnia o bibliotekarkach, ofiarowując kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki z pięknymi życzeniami. Podczas trwania obchodów, uczniowie klas trzecich, wzięli udział w zajęciach bibliotecznych pt. “Łamigłówki mądrej główki”. Na spotkaniach w bibliotece wysłuchali opowiadania o sowie, sprawdzali swoje umiejętności matematyczne oraz ortograficzne. Ponadto szukali zagubionych między regałami sówek i wykonywali papierowe origami. Na koniec wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni pieczątką sowy na dłoni. Drugie klasy brały udział w zajęciach, na których poznały różne źródła informacji i możliwości ich wykorzystania. Pierwszoklasiści udali się w podróż zaczarowaną lokomotywą po bogatym świecie literatury. Dla wszystkich grup przedszkolnych zorganizowano zajęcia w bibliotece na temat “Książka jest dobra na wszystko”.
W ramach Tygodnia Bibliotek ogłoszony został również konkurs biblioteczny dla uczniów pod hasłem “Sowa – mądra głowa!”. Zadaniem uczestników było wykonanie sowy – ptaka kojarzonego z mądrością, książką i biblioteką. Wpłynęło wiele ciekawych prac, które oceniła komisja w składzie:
– p. Ewa Martwicka, p. Sławomira Piernik, p. Małgorzata Hejman.
Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach wiekowych.
Klasy I – IV:
I miejsce – Zofia Urbańska klasa IIb
Michał Gromadzki klasa IVb
II miejsce – Maria Konopińska klasa Ia
Amelia Moszczyńska klasa IIb
III miejsce – Oliwia Drążek klasa Ib
Olga Twardowska klasa IIb
Wyróżnienia:
Nadia Ziółkowska klasa Ia, Miłosz Kruczyński klasa Ib, Lena Izydorska klasa Ib, Justyna Gawrońska klasa Ic, Szymon Szczerbiak klasa Ic, Julia Wszołek klasa IIa, Lena Maciejewska klasa IIa, Katarzyna Chmielewska klasa IIb, Sebastian Gregor klasa IIIb, Lidia Danielak klasa IIIc, Jan Jędrzejewski klasa IVb.

Klasy V – VIII
I miejsce – Patrycja Dybowska klasa VIb
II miejsce – Wiktor Barczak klasa VIIb
III miejsce – Adam Wszołek klasa VIIb
Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, wyróżnieni nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkie piękne sowy można oglądać na wystawie pokonkursowej.

Tegoroczne hasło promujące Tydzień Bibliotek brzmiało: “Znajdziesz mnie w bibliotece”. Pozwala to myśleć o bibliotece jako miejscu, w którym można znaleźć książki, wiedzę, pomoc i pocieszenie. Staramy się przełamywać stereotypy, że biblioteka to nie tylko “skład książek”, ale miejsce szczególne, inspirujące i przyjazne, w którym wiele się dzieje.

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek