“Trzeba z książką w zgodzie żyć, aby człowiekiem mądrym być!” – to jedno ze zwycięskich haseł, które wpłynęło do biblioteki szkolnej, w związku z ogłoszonym konkursem promującym książkę i czytelnictwo, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jest to święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. Ale również, a może przede wszystkim, czytelników i czytelnictwa. Z okazji tego dnia na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochronie praw autorskich i własności intelektualnej. Szkolna biblioteka również złożyła uczniom kilka propozycji, aby uczcić to święto.
Klasy 1- 3 otrzymały link do spotkania autorskiego online z p. Elizą Piotrowska – autorką książek dla dzieci oraz link do interaktywnej gry pt. “Co lubi książka?”. Uczniowie klas 4-6 zostali zaproszeni do wzięcia udziału w wirtualnym spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, ponadto mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat zawodów związanych z książką, grając w grę interaktywną. Uczniom klas 7-8 zaproponowano udział w spotkaniu autorskim online z Michałem Zawadką – autorem bestsellerowej serii “Chcę być kimś!”. Przesłano również prezentację  z ciekawostkami na temat książek. Na pewno niektóre informacje i rekordy związane z książkami były niemałym zaskoczeniem!
W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich ogłoszono konkurs dla uczniów klas 4-8 na hasło promujące książkę i czytelnictwo. Autorskie hasła, wymyślone samodzielnie, nie zaczerpnięte z Internetu, należało przesłać drogą mailową do 30 kwietnia 2021. Komisja nagrodziła pięć najciekawszych haseł. Laureatami konkursu zostali:
– Jan Jędrzejewski z klasy 4b;
– Martyna Kmieć z klasy 4b;
– Patrycja Jaworska 6b;
– Julia Bączek z klasy 7a;
– Wiktor Barczak z klasy 7b;
– Milena Bretes z klasy 8b.
Na wszystkich uczestników konkursu czekają punkty dodatnie do zachowania. Natomiast laureatów zapraszamy do biblioteki po nagrody książkowe.

Irena Zakrzewska, Zofia Polaszek