5 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy 2a odwiedzili Muzeum Historii Włocławka. Uczniowie zwiedzili wystawę stałą poświęconą  historii Włocławka i okolicy oraz uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych „Tradycyjnie – kreatywnie na Wielkanoc”. Podczas warsztatów omówione zostały zwyczaje kujawskie związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi co kryje się pod wyrażeniami wybijanie żuru, przywoływki dyngusowe, jak wyglądały tradycyjne palmy i jakie zabiegi magiczne nimi czyniono oraz co powinno znaleźć się w koszyczku ze święconką. W części warsztatowej dzieci wykonały ozdoby inspirowane symbolami kojarzonymi z Wielkanocą. Zwiedziliśmy również Stary Rynek i kościół św. Jana Chrzciciela, przy którym znajduje się muzeum. Przespacerowaliśmy się również Bulwarami im. Marszałka J. Piłsudskiego. W świątecznych nastrojach z jajkami i kurczaczkami wróciliśmy do szkoły, aby oczekiwać na nadejście Świąt Wielkanocnych.

Agnieszka Domańska