22 czerwca 2022 r. klasa 2a i 2b odwiedziły Kruszwicę, miejscowość malowniczo położoną nad Jeziorem Gopło. Zwiedziliśmy unikatową Bazylikę Kolegialną św. Piotra i Pawła, która należy do najlepiej zachowanych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Następnie byliśmy na Mysiej Wieży będącej pozostałością zamku pobudowanego z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Z górnego jej tarasu widokowego z przyjemnością podziwialiśmy zarówno jezioro Gopło, jak i miasto. Zwiedziliśmy również podziemia ruin zamkowych, byliśmy na zwodzonym moście i pozostałościach murów obronnych. Wysłuchaliśmy legend, które opowiadał przewodnik „O Popielu, którego myszy zjadły”,
„O Piaście Kołodzieju” i „O Białej Pani”.

W tym dniu pogoda była wspaniała, tak jak i nasze humory. Zadowoleni, z pamiątkami, czując przedsmak zbliżających się wakacji wróciliśmy do szkoły.

A. Domańska, A. Wojtkowska