Dnia 29 października 2021 roku uczniowie klasy VII a pod opieką wychowawcy p. Ewy Staniszewskiej aktywnie włączyli się do udziału w Ogólnopolskiej akcji “Szkoła Pamięta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W ramach akcji odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci oraz cmentarz w Osięcinach. Uczniowie przy pomniku księży Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy zapalili znicze. Wychowawca przybliżył im sylwetki księży, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej zostali w okrutny sposób zamordowani. Następnie uczniowie udali się na cmentarz w Osięcinach, gdzie porządkowali groby oraz zapalali znicze na grobach naszych lokalnych patriotów. Odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza oraz mogiłę podpułkownika Kawalera Orderu ś.p. Tomasza Zielińskiego. Uczniowie zapalili znicze i wspominali osoby bardzo ważne dla naszej lokalnej wspólnoty.

Uczniowie klasy VII a również na lekcji do dyspozycji wychowawcy zgłębiali swoją wiedzę na temat znanych lokalnych postaci, o których trzeba pamiętać. Wśród nich na uwagę zasługuje regionalny kujawski poeta Franciszek Beciński, król Władysław Łokietek, który poprowadził polskie wojsko do zwycięstwa w bitwie pod Płowcami w 1336r., księża Wincenty Matuszewski i Józef Kurzawa, podpułkownik Tomasz Zieliński.

Była to ciekawa lekcja historii, na której poprzez upamiętnianie lokalnych bohaterów można lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne wydarzenia.

Ewa Staniszewska