21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień serdecznego uśmiechu, dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa tego święta brzmi Hallo World Day. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji. To apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Ten wyjątkowy dzień został również zaakcentowany w naszej szkole. Na korytarzu pojawiła się tablica informacyjna z “Dekalogiem człowieka życzliwego”, na drzwiach sal lekcyjnych naklejono emblematy uśmiechniętych buziek, również każdy uczeń otrzymał do przypięcia emotikon z uśmiechniętą buźką. Żółty element ubrania zapewniał, że osoba, która ma go na sobie jest życzliwa i w związku z tym ma pewne przywileje – zwolnienie z odpowiedzi ustnych 🙂 Obok biblioteki i klasy 4c wystawione zostały “Drzewa Życzliwości”, na których każdy mógł napisać życzenia, pozdrowienia, bądź coś miłego dla koleżanki, kolegi lub nauczyciela. Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień zostały zorganizowane w ramach realizacji innowacji pedagogicznej – “Pomagając innym, pomagasz również sobie”. To naprawdę bardzo mało skomplikowane święto, wystarczy uśmiechnąć się do drugiej osoby! To przecież tak niewiele, a daje mnóstwo radości. Tego dnia, ale także każdego innego, warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

Dołącz do grona życzliwych razem z klasą 4c, Kołem wolontariuszy i Biblioteką Szkolną!

Agnieszka Dąbrowska
Agnieszka Waloszek
Irena Zakrzewska