W pierwszy piątek października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. To radosne święto obchodzone jest od 1999 roku, a jego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi “smiley face” stworzonej w 1963 roku. Znane jest od wieków powiedzenie “śmiech to zdrowie”.

      Udowodniono, że uśmiech przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu, stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nasz nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Jeden uśmiech angażuje od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem:dzieci uśmiechają się nawet kilkaset razy dziennie, a dorośli niestety 10-krotnie razy mniej. Warto przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych, bo śmiech jest po prostu zaraźliwy.

Zatem, aby uczcić ten dzień uśmiechem logopeda zorganizowała w piątek – 2 października – w grupach przedszkolnych kilka wesołych zabaw z balonami. Dzieci wspólnie prezentowały wierszyk  “Śmiecholandia” oraz śpiewały i wyklaskiwały rytmicznie piosenkę “Uśmiechnij się”. Każde dziecko miało okazję do uśmiechu.

Logopeda: Aleksandra Siarkowska