21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa . Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Święto to zostało utworzone w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Celem jego jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z dodatkowym chromosomem.
Tego dnia zakładamy wielobarwne niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z tymi osobami. Skarpetki nie do pary symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe, z kolei ich kolory tolerancję. Mają one pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Pokazują, że mimo różnic – są radosnymi i pełnymi życia ludźmi. Inny, ale ma takie same uczucia, śmieje się, odczuwa radości i smutki. Inny nie znaczy gorszym, wręcz przeciwnie…
Każdy z nas jest inny, wyjątkowy i przez to ten świat jest taki piękny. Wszyscy jesteśmy różni, a jednocześnie równi.
W naszej szkole Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przebiegał pod hasłem „Życzliwość Dodaje Skrzydeł”. Celem jego było ukazanie całej społeczności szkolnej i przedszkolnej, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne i należy im się zrozumienie, szacunek, tolerancję oraz akceptację. Tego dnia cała nasza społeczność założyła kolorowe skarpetki nie do pary. Dzieci obejrzały film pt. „Kolorowe skarpetki”, a następnie zaśpiewały przepiękną piosenkę „Tolerancja”. Później utworzono długi, długi pociąg i w rytmie piosenki „ Jesteśmy tu” wszyscy dobrze się bawili. Na zakończenie nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia naszych skarpetek. Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, by uświadomić młodym ludziom zrozumienie i akceptację dla drugiej osoby. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa barwne i szczęśliwe.
A. Domańska, A. Wojtkowska, B. Panfil