Światowy Dzień Kota w bibliotece

         Zbliżający się (17.02.) Światowy Dzień Kota jest  wspaniałym pretekstem by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, a także świetny powód by spotkać się w bibliotece z uczniami i o kotach porozmawiać. W czytelni odbyło się wiele  spotkań z tej okazji. Oprócz oglądania i czytania opowieści o kotach, poznawania ciekawostek o tych tajemniczych zwierzakach, odwiedził nas jeden z rodziców w stroju kota.
Na zajęciach dzieci  układały puzzle, rozpoznawały kocich bohaterów książek , tworzyły kocie bransoletki oraz obejrzały edukacyjny film przedstawiający różne zabawy kotów. Z uwagą wysłuchały przygodę z życia małej kotki, której przytrafiają się zabawne sytuacje „Kotka Psotka”- teatrzyk kamishibai. Uczniowie także chętnie podzielili się historiami o swoich „mruczkach” – jak o nie dbają i jak się z nimi bawią.
Podczas spotkania dowiedzieli się, że nasi milusińscy, tak samo jak ludzie, odczuwają różne emocje, tj.: radość, smutek i strach. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o karmieniu, spędzaniu razem czasu na zabawach i spacerach, a kiedy zaistnieje taka potrzeba o zapewnieniu opieki weterynaryjnej. Podczas pogawędki uczniowie zauważyli, że nie powinniśmy obojętnie przechodzić obok porzuconych zwierząt oraz zwierząt ze schroniska, ale starać się im – w miarę możliwości – pomagać i je wspierać. Uwieńczeniem spotkania były zajęcia plastyczne, na których powstały piękne, zakładki do książek z wizerunkiem kota.

Zofia Polaszek