Głównym założeniem projektu „Wielkanoc – dobro i piękno świątecznej tradycji” było zapoznanie uczniów z tradycjami i zwyczajami świątecznymi, zintegrowanie społeczności szkolnej w realizacji zadań, rozwijanie zdolności, plastyczno-technicznych i muzycznych, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz kształtowanie właściwego stosunku do tradycji.

W ramach realizacji projektu uczniowie klas 1b i 1c odbyli wycieczkę do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” gdzie wysłuchali ciekawych informacji na temat regionalnych tradycji wielkanocnych. Poznali sposoby tworzenia palmy i zdobienia pisanek.  Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty malowania i zdobienia drewnianego jaja. Wszystkie prace zostały zabrane przez uczniów do szkoły w celu zorganizowania wystawy. Na zakończenie uczestnicy wycieczki udali się do tamtejszej sali kinowej i obejrzeli film animowany dla dzieci o tematyce wielkanocnej pt.: „HOP”.

Podczas zajęć lekcyjnych realizowano zagadnienia związane z tematyką tych wyjątkowych świąt.
     Nie zabrakło klasowych zajęć warsztatowych, na których uczniowie ozdabiali jaja styropianowe umieszczone na wykałaczce według własnego pomysłu, gdzie na zakończenie powstał piękny kosz z pisankami, który stanowił kolejną ozdobę wystawy. Poza tym uczniowie wycinali według wzoru i sklejali papierowe kurczaczki, kolorowe kogucikii koszyczki.
    W pracę nad projektem włączyli się również rodzice uczniów klasy 1b i 1c. Wspólnie ze swoimi pociechami  od początku do końca wykonali przepiękne, barwne i bogate w naturalne elementy palmy wielkanocne. One również stały się niesamowitą ozdobą wspólnej wystawy.

       Podczas wykonywania różnorodnych prac plastycznych i technicznych był ogrom pomysłowości i kreatywności. Temat przewodni projektu „Wielkanoc – dobro i piękno świątecznej tradycji” to idealny czas na tworzenie, gdzie za pomocą plasteliny, pasteli, pomponików i wydzieranki, farb i kolorowych kartek powstały istne dzieła, które zdobiły galerię wystawy na korytarzu szkolnym.

      Uczniowie słuchali ludowej muzyki, poznawali tradycje, zwyczaje. Uczyli się piosenki i wierszy.
      Na zakończenie projektu w szkole przeprowadzono warsztaty kulinarne z rodzicami. Były one niesamowitym doświadczeniem dla wszystkich uczniów. Kilkoro rodziców w każdej klasie przyniosło niezbędne produkty, sprzęty i materiały do wykonania wielkanocnych babeczek.
     Wszystkie prace obydwu klas zostały wyeksponowane na pierwszym piętrze, stanowiąc niesamowitą ozdobę szkoły.

Anna Musiał, Agnieszka Trzeciak