10 maja 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Osięcinach zorganizowała dla klas 4-5 spotkanie z p. Emilem Wittem – podróżnikiem, survivalowcem, przewodnikiem i muzykiem, który swoją przygodę z Amazonią, Brazylią i Peru rozpoczął w wieku osiemnastu lat.
Nasz nietuzinkowy gość z zamiłowania zajmuje się eksplorowaniem zapomnianych zakątków Amazonii. Podczas spotkania opowiedział o fascynującej podróży tratwą po rzece Madre de Dios. Pokazał piękną przyrodę i świat ludzi mieszkających z dala od cywilizacji, tak inny od tego, który znamy na co dzień. Zdradził tajemnice umiejętności radzenia sobie w niebezpiecznych lasach deszczowych, w trakcie spływu i noclegów na łonie natury. Pan Emil w bardzo ciekawy i porywający sposób opowiadał słuchaczom o swoich pasjonujących przygodach, pokazując na ekranie reportaż z eksplorowanych miejsc. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści podróżnika wypełnionych licznymi anegdotami, zadawali pytania, by jak najwięcej dowiedzieć się o tajemniczych zakątkach świata. Spotkanie dostarczyło zebranym wielu wrażeń i emocji, czego wyrazem były podziękowania gromkie oklaski. Jesteśmy pod wrażeniem i pełni podziwu dla odwagi i konsekwencji Pana Emila w realizowaniu swoich licznych pasji.

Irena Zakrzewska, Zofia Polaszek