14 czerwca 2022 r. uczennice z koła wolontariatu wybrały się do Domu Opieki dla Osób Starszych w Dębach. Był to ostatni element realizowanej w roku szkolnym 2021/2022 innowacji pedagogicznej “Pomagając innym, pomagasz również sobie”. Celem wizyty była integracja pokoleń oraz kultywowanie polskiej tradycji wyplatania wianków na dzień św. Jana. Na początku spotkania nastąpiło sympatyczne powitanie i wspólne poznanie się. Następnie terapeutka zajęciowa – Pani Anita Malec – wprowadziła w temat, czytając fragment o historii puszczania wianków na wodę. Zapoznani z tą piękną tradycją, przystąpiliśmy do wspólnego plecenia, przy dźwiękach ludowej muzyki. Spod młodych, sprawnych rąk i drżących, spracowanych dłoni pensjonariuszy zaczęły wyłaniać się piękne, barwne i niepowtarzalne wianki. Kwietne wieńce dodały uroku każdej pani i dziewczynie. Opiekunki i panowie pensjonariusze byli pod wrażeniem pięknych kobiecych ozdób. Efekty pracy uwieczniliśmy na licznych fotografiach. Na zakończenie wspólnej pracy czekał na nas słodki poczęstunek. Ta niezwykła i energetyczna wizyta pokazała, jak ważne  jest organizowanie spotkań międzypokoleniowych i umożliwienie dialogu pomiędzy różnymi grupami wiekowymi i jak wiele korzyści takie spotkania niosą zarówno dla seniorów, jak i młodych ludzi. Połączenie dwóch światów, możliwość poznania, rozmowy, wymiana poglądów i doświadczeń przyniosły wymierne korzyści. Był to doskonały sposób na poznanie i zrozumienie zmian, które następują w naszym życiu. Taka integracja uświadamia i uczy zarówno seniorów, jak i młodzież. Cieszymy się z tego spotkania, które wniosło w życie obu pokoleń wiele radości i przemyśleń.

Bardzo dziękujemy p. Anicie Malec za zaproszenie i zorganizowanie tego wyjątkowego spotkania. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy w przyszłym roku szkolnym.

Agnieszka Waloszek
Irena Zakrzewska