Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. 28 października 2021 roku nastąpiło oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów  Szkoły Podstawowej w Osięcinach do grona czytelników naszej biblioteki . Głównym celem uroczystości jest zachęcenie dzieci do korzystania  z biblioteki szkolnej i rozwijania umiejętności czytania.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym każda z klas pierwszych odwiedziła bibliotekę szkolną we wcześniejszym terminie. Uczniowie  uczestniczyli  w zajęciach bibliotecznych ,,Moja pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”, podczas  których zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej  i  jej księgozbiorem. Dzieci dowiedziały się, jak wypożyczyć książkę, jak o nią dbać i czego nie wolno robić podczas czytania.

Zanim jednak najmłodsi uczniowie złożyli przyrzeczenie obejrzeli przedstawienie  pt.  “Księżniczka na ziarnku grochu”” w wykonaniu  uczniów kl. 3a i koła teatralnego “Szkolne ludki” pod kierunkiem pani Katarzyny Simińskiej. Po takim wprowadzeniu, uczniowie klas pierwszych w skupieniu i z powagą, w obecności  dyrektorów, oraz  wychowawczyń złożyli uroczyste przyrzeczenie:

My uczniowie pierwszej klasy,
Tobie książko przyrzekamy,
Że szanować cię będziemy,
Krzywdy zrobić ci nie damy.
Twoich rad i wskazówek,
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika,
Traktować z wielką powagą!

PRZYRZEKAMY.

 Po przyrzeczeniu nastąpiło rozdanie dzienniczków do ilustrowania przeczytanych książek oraz  przygotowane przez panie bibliotekarki dyplomy z „Prośbami książki”, które będą przypominały dzieciom o konieczności szanowania  książki. Na zakończenie, wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

Życzymy  naszym  najmłodszym  czytelnikom, aby  biblioteka  stała się  od  tej  pory ich  ulubionym  miejscem  spędzania  wolnego czasu.

Polaszek Zofia
Zakrzewska Irena

Drodzy Rodzice!
Korzystając z okazji, pragniemy podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja  co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.