Kolejną IX edycję Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Piosenki Patriotycznej, która miała miejsce 17 listopada 2022 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Osięcinach, należy uznać za udaną. W tym roku po raz pierwszy Konkurs został poszerzony o piosenkę patriotyczną, aby przypomnieć wyjątkowe utwory muzyczne, które przybliżają historię dziejów naszej ojczyzny.

      W tegorocznej edycji wzięło udział 38. uczestników  klas 4-8 ze szkół podstawowych w: Dębołęce, Morzycach, Pocierzynie, Byczynie, Krzywosądzy, Radziejowie,  Piotrkowie Kuj. i Osięcinach. Celem tego przedsięwzięcia było popularyzowanie literatury, pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej, kształtowanie poczucia wspólnoty narodowej, a także rozbudzanie inwencji twórczej wśród uczniów. Uczestnicy walczyli o zwycięstwo w dwóch kategoriach tematycznych i wiekowych: recytacja ( kl. 4-5, kl. 6-8), piosenka patriotyczna ( kl. 4-5, kl. 6-8). Zaprezentowany repertuar był różnorodny i bogaty, a każdy z uczestników pokazał indywidualne interpretacje.

      Prezentacje oceniała komisja w składzie: p. Wanda Głowacka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Płowcach, p. Elżbieta Okunowska – pisarka, poetka regionalna, p. Marek Lewandowski – członek Chóru Męskiego Osięciny.

W kategorii –  recytacja kl. 4-5 przyznano nagrody:

I miejsce – Antoni Mikołajczak – SP Osięciny
II miejsce –Natalia Mordyl – PSP Krzywosądz
III miejsce – Łucja Kaźmierczak – PSP nr 1 Radziejów

Wyróżnienie – Natalia Rakowska – SP Morzyce

W kategorii  – recytacja kl.6-8 laureatami zostali:

I miejsce – Paweł Derucki – PSP Piotrków Kuj.
II miejsce – Nadia Jędrzejczak – SP Osięciny
III miejsce –– Lucyna Gąsiorowska – PSP Krzywosądz

Wyróżnienie – Maria Ilecka – SP Osięciny

W kategorii  – piosenka patriotyczna kl. 4-5 najlepiej zaprezentowali się:

I miejsce – Nadia Wielgopolan – PSP nr 1 Radziejów
II miejsce  –  Lena Adolska – PSP Krzywosądz
III miejsce – Antoni Mikołajczak  – SP Osięciny

W kategorii  – piosenka patriotyczna kl.6-8 nagrodzono:

I miejsce – Maria Ilecka – SP Osięciny
II miejsce  –  Martyna Trawińska – SP Osięciny
III miejsce –Kinga Majerska – SP Morzyce

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział  w Konkursie. Gratulujemy laureatom i ich opiekunom pięknych i wzruszających prezentacji.
Organizatorzy dziękują Radzie Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego za ufundowanie nagród, p. Małgorzacie Hejman za przygotowanie dekoracji, p. Annie Musiał oraz uczniom z kl. 2c za taniec z flagą.
Konkurs przygotowały – p. Zofia Polaszek, p. Anna Jezierska, p. Irena Zakrzewska, p. Ewa Staniszewska, p. Tomasz Cybulski i p. Tomasz Zieliński.

Anna Jezierska