W październiku, jak co roku, biblioteka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Osięcinach aktywnie obchodziła Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które jest doskonałą okazją do pokazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego uczniom, integrującego, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań, dającego możliwość wzięcia udziału w grupowych przedsięwzięciach, pozwalającego przyjemnie spędzić czas. Miejsca, gdzie przede wszystkim można znaleźć coś dla duszy, czyli książki, które pozwalają podróżować w czasie, pobudzają wyobraźnię, uczą i koją niczym balsam.
Hasło  tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: „Czytanie dla pokoju”. Biblioteka tradycyjnie zaproponowała swoim czytelnikom wiele różnorodnych akcji, zabaw i konkursów, akcentując również tę jakże ważną tematykę.
– z początkiem miesiąca na szkolnych korytarzach pojawiły się tablice informujące o święcie, promujące bibliotekę, czytelnictwo i dobrą zabawę z książką;
– przedstawiciele klas ósmych wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Patronie mjr. Henryku Sucharskim;
– w październiku zainaugurowano cotygodniowe  spotkania z Kubusiem Puchatkiem, na których zaproszeni do biblioteki rodzice czytali przedszkolakom przygody Kubusia Puchatka;
uczniowie należący do kół bibliotecznych włączyli się do udziału w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Tegorocznej akcji  przyświecało hasło “To się musi powieść!”. Spotkanie odbyło się w piątkowe popołudnie 7 października w godzinach 18:00 – 22:00 i oczywiście się powiodło oraz bardzo podobało uczniom!
 – „Bajkowe zgadywanki”- podczas długich przerw uczniowie z klas I – III mogli wziąć udział w minikonkursach;
–  “Biblioteczne koło fortuny”, “Czytelnicze koło fortuny” – niesłabnącym zainteresowaniem również w tym roku szkolnym cieszyły się koła z pytaniami dotyczącymi biblioteki, książki, literatury, twórców i preferencji czytelniczych uczniów. Każda przerwa w dniach od 17 do 21 października wypełniona była uczniami z klas I – III oraz IV – VIII, którzy chcieli sprawdzić, czy fortuna im sprzyja i czy uda się trafić we właściwe pytanie, prawidłowo na nie odpowiedzieć i uzyskać nagrodę rzeczową;
– 18 października odbyły się „Puchatkowe Urodziny”, na które przybyły grupy przedszkolne wraz z nauczycielami oraz uczniowie klas I-III. Wszyscy wzięli udział w zabawach  czytelniczych i sympatycznym przyjęciu urodzinowym Kubusia Puchatka;
–  21 października przedstawiciele klas czwartych wzięli udział w konkursie bibliotecznym pod hasłem „Baśniowe bingo”, gdzie wykazali się znakomitą znajomością bajek i baśni oraz umiejętnościami posługiwania się nowymi technologiami;
– kolejna propozycja to „Błyskawiczny Konkurs Czytelniczy” dla uczniów klas IV – VIII, który odbywał się podczas przerw międzylekcyjnych w daniach 24 – 28 października i polegał na odgadnięci na podstawie wylosowanego fragmentu, z jakiej książki pochodzi przytoczony cytat. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa i sprawdzenie znajomości tekstów literackich.
– 25 października odbyła się XIX. Edycja Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania dla uczniów klas II i III. W tym roku uczniowie zmierzyli się z fragmentami tekstów o Koziołku Matołku;
klasy IV – VIII wzięły udział w „Konkursie na życzenia dla biblioteki szkolnej”,który polegał na wykonaniu kartki okolicznościowej z życzeniami z Okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Do konkursu zgłoszono kilka ciekawych prac, z których płynęły piękne życzenia dla biblioteki i bibliotekarzy.
– 26 października odbył się konkurs czytelniczy dla klas II – III – „Z Koziołkiem Matołkiem za pan brat”;
– w trakcie trwania obchodów była możliwość obejrzenia na korytarzach szkolnych wystaw prac uczniów: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” oraz  „Czymże jest książka?”;
– w czytelniach zorganizowano wystawki promujące książkę, bibliotekę i czytelnictwo: „Galeria młodych talentów”, „Czytanie dla pokoju”,  „Świat pełen przygód, bez przemocy -wyciszanki, pocieszanki”, „Major Henryk Sucharski”.
Przez cały miesiąc październik starałyśmy się zaskakiwać naszych czytelników i pokazać im, że biblioteka szkolna jest miejscem szczególnym, gdzie wiele się dzieje i nie ma miejsca na nudę. Do tego wszystkiego dołożyłyśmy drobne upominki, trochę słodyczy oraz nasze uśmiechy i porady.
Efektem zrealizowanych działań było zwiększenie zainteresowania biblioteką, czytaniem i wzmocnienie roli książki w codziennym życiu uczniów.
Podsumowując, uznajemy ten miesiąc za bardzo udany. Laureatom konkursów gratulujemy! Wszystkim dziękujemy za udział i wspólną wspaniałą zabawę!  

Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska