Miesiąc maj oraz czerwiec były dla naszych Asów bardzo pracowite. Prócz wielu dni intensywnej nauki,dzieci zakonczyly przedszkolna przygode. Jednak nasza innowacja trwa dalej,ponieważ nadal chcemy podkreślić jak ważny w życiu człowieka staje się rozwój sensoryczny.
Dziś podsumowując rok przedszkolny 2025/2026 podamy informację jak dobrze rozwinięty system sensoryczny to podwaliny prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych i społecznych i nad czym postanowiliśmy pracować cały rok. System sensoryczny składa się z siedmiu zmysłów:
zmysł równowagi, zmysł dotyku, zmysł proprioceptywny (pozycja ciała), zmysł słuchu, zmysł wzroku, zmysł smaku, zmysł zapachu.
Zmysł równowagi jest najważniejszym ze wszystkich, choć tak często pomijanym lub raczej zapominanym. Dzięki temu zmysłowi jesteśmy w stanie określić, w jakim położeniu jest ciało względem podłoża. Receptory znajdują się w przedsionku ucha wewnętrznego.
Zmysł dotyku informuje nas o tym, co dotyka naszego ciała. Dzięki temu zmysłowi jesteśmy w stanie określić temperaturę, fakturę, nacisk, kształt, ból, ruch, rozmiar. Zmysł dotyku kontrolowany jest przez układ czuciowy, który można podzielić na czucie powierzchniowe (np. czujemy, że dotykamy książki) oraz czucie głębokie (czyli propriocepcja).
Zmysł proprioceptywny pozwala określić nam położenia poszczególnych części ciała w przestrzeni. Krótko mówiąc, np. nasza lewa noga „wie”, co robi prawa noga.
Zaburzenia proprioceptywne często łączą się z zaburzeniami równowagi i dotyku. Dzieje się tak ze względu na szczególne połączenie tych systemów.
Zmysł słuchu pozwala nam na umiejscowienie, słyszenie i rozróżnienie źródła dźwięku. Receptory znajdują się w uchu wewnętrznym, a więc istnieje połączenie ze zmysłem równowagi.
Zmysł wzroku pozwala nam na określeniu koloru, kształtu, odległości przedmiotów od siebie oraz ruchu.
Zmysł smaku to jeden z dwóch „chemicznych” zmysłów. Pozwala nam na analizę pokarmów, które trafiają do naszych ust. Dzięki niemu, wiemy co jemy, czy jest to dobre dla naszego ciała, czy jest to pokarm zatruty. Receptorem tego zmysłu jest język.
Zmysł zapachu to drugi zmysł , który pozwala nam na określeniu substancji znajdujących się w powietrzu. Część naszego mózgu, która jest wyspecjalizowana w przekazywaniu tych chemicznych informacji, połączona jest z układem limbicznym, czyli układem odpowiadającym za emocje. Dlatego też niektóre zapachy przywołują w nas pozytywne lub negatywne nastawienie.
Wszystkie te zmysły, ze względu na położenie receptorów, są ze sobą połączone. To oznacza, że zaburzenie jednego zmysłu, powoduje problem z pozostałymi.
Zaburzenia zmysłów mogą mieć poważne konsekwencje w rozwoju społecznym dziecka (oraz poznawczym, jak już o tym wspomniałam wcześniej).
Innowacyjne,abawy sensoryczne to przede wszystkim edukacja poprzez zabawę, w której wykorzystywane były i nadal będą różne zmysły po to, aby występowała kontrolowana ilość bodźców, które dziecko może znieść.
Dziękujemy za pracowity rok

