Dnia 28 października 2021r. 31 uczniów należących do koła wolontariuszy i koła bibliotecznego odwiedziło cmentarz parafialny w Osięcinach w celu zaopiekowania się opuszczonymi grobami. Było to jedno z zadań realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej – “Pomagając innym, pomagasz również sobie”. Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie postanowili posprzątać zapomniane, bezimienne groby i zapalić na nich znicze jako symbol pamięci. Przy pomocy zmiotek, grabek i ściereczek zaniedbane groby odzyskały właściwy wygląd. Uczniowie chętnie zajęli się sprzątaniem zaśmieconych suchymi liśćmi nagrobków. Wyrywali zaschniętą trawę, zielsko, usuwali gałązki, potłuczone znicze i inne śmieci. Na każdym uprzątniętym miejscu postawiono znicze, które zostały zebrane od społeczności szkolnej w “Akcji znicz”. W ten sposób oddano hołd tym, których już z nami nie ma, a którym należy się pamięć. Z szacunku do miejsca i tradycji wszyscy zachowywali się spokojnie i z powagą. Zadumani wracaliśmy z cmentarza, przeświadczeni o tym, że – życie ma swój początek i swój koniec, i tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

Agnieszka Waloszek
Irena Zakrzewska