W minionym tygodniu uczniowie klasy 1b i 1c mięli przyjemność uczestniczenia w warsztatach organizowanych przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Tym razem gościliśmy przedstawicieli CEE w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w ramach programu Wiedza Ciekawość Edukacja Ekologia, finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Tematem zajęć i warsztatów były „Owady zapylające i ich znaczenie”.

    Spotkanie rozpoczęło się od bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej, gdzie uczniowie mogli zobaczyć z bliska owady najczęściej występujące w Polsce, poznać ich znaczenie w środowisku,  pożytek dla człowieka. Poznali budowę ciała owada –pszczoły. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy uczeń otrzymał małą lupkę oraz karty pracy do obserwacji.

   Podczas warsztatów terenowych uczniowie obserwowali napotkane owady, mogli podglądać je troszeczkę bliżej. Okazało się, że wśród nas jest wiele pożytecznych owadów, na które uczniowie wcześniej nie zwracali uwagi. Pracując w grupach pilnie wypisywali napotkane gatunki owadów, dokonali podziału na zapylające i prezentowali wyniki otrzymując gromkie brawa.

    Na zakończenie uczniowie malowali farbami gipsowe biedronki, motyle, ważki i pszczoły.

   To była niesamowita lekcja przyrody, która pozostanie na długo w pamięci uczniów. Warsztaty dostarczyły mnóstwo wrażeń, a także poszerzyły zakres wiedzy przyrodniczej.

Anna Musiał, Agnieszka Trzeciak.