Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu. W naszej szkole w obchody dnia autyzmu włączyli się nauczyciele i uczniowie z klas 1-3 oraz 4-8.                        
      Przygotowania zaczęliśmy od zawieszenia gazetek ściennych na korytarzu. W dniu 3 kwietnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ NIEBIESKI to kolor solidarności z Autyzmem. Każda klasa obejrzała film „Jaś i niebieskie motyle” oraz wysłuchała piosenkę „Niebieski kolorem nieba” – było to wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Uczniowie uczestniczyli w zabawach sensorycznych, były też zabawy interaktywne na magicznym dywanie, ćwiczenia oddechowe oraz sprawnościowe z balonami. Dzieci wykonały niebieskie motyle z obrysu własnych dłoni. Koordynatorki przeprowadziły pogadanki na temat symptomów Autyzmu, zwróciły uwagę na problemy i potrzeby tych dzieci, które na co dzień zmagają się z zaburzeniem. Celem w/w działań było podniesienie świadomości wśród dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób z autyzmem.
      Ważnym punktem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu były wspólne zdjęcia uwieczniające „niebieski dzień”. Wszyscy w ten sposób daliśmy znak, że:ROZUMIEMY, AKCEPTUJEMY I JEDNOCZYMY SIĘ Z OSOBAMI Z AUTYZMEM.

Aleksandra Siarkowska
Agnieszka Matkowska