20 października w bibliotece Zespołu Szkolno – Przedszkolnego odbyła się akcja Noc Bibliotek pod hasłem „Absurd nie czytać!” W spotkaniu wzięło udział 28 uczennic z klas III-VII, które uczęszczają na zajęcia kół bibliotecznych. Jak co roku, na uczestników Nocy czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Na początek  zaproponowano zabawy integracyjne, które sprzyjały nawiązaniu pozytywnych relacji. Po autoprezentacji nastąpił pokaz mody, gdzie na wybiegu prezentowały się uczennice w strojach i charakteryzacji  wybranej postaci literackiej. Prezentacja  spotkała się z ciepłym przyjęciem i gromkimi brawami. Każdy czuł się wyjątkowo w swoim stroju.  
Następnie odbyły się zajęcia z książką – krótkie omówienie własnych wyborów czytelniczych i głośne czytanie wybranych fragmentów. Kolejnym punktem spotkania było stworzenie absurdalnej opowieści. Podzielone na zespoły uczennice, korzystając z gier Story Cubes, ułożyły ciekawe opowieści, wykazując się pomysłowością i wyobraźnią. Wszystkie historie były zadziwiające i nierealne.
Miłym przerywnikiem była degustacja babeczek, upieczonych specjalnie na Noc Bibliotek przez Kasię Chmielewską i Gabrysię Kasiorkiewicz. Z przyjemnością schrupano również pyszne i zdrowe jabłka, podarowane przez p. Annę Jezierską.
Wzmocnione przekąskami uczennice  wzięły udział w zajęciach plastycznych i wykonały  absurdalnie piękne zakładki do książek, które można podziwiać w bibliotece.
W tym czasie zrobiło się ciemno za oknami i cała grupa mogła wyruszyć na nocne podchody w poszukiwaniu przygody. Zaopatrzone w latarki dziewczyny,  wyruszyły na teren szkoły, by sprawdzić, jakie tajemnice skrywają szkolne zakamarki. W mrocznym budynku czekało kolejne zadanie, które polegało na odnalezieniu 15 liter tworzących hasło tegorocznej akcji. Spacer wzbudził wiele emocji i krzyków. Ale tego wieczoru mogło być głośno, bo przecież lekcji o tej porze nie było…
Po emocjonującej wyprawie czekały na wszystkich absurdalnie smaczne krążki, czyli pizza w kilku smakach. Wspólny posiłek był chwilą wytchnienia przed ostatnimi atrakcjami.
Na koniec zainicjowano zabawę pod hasłem “Jaką postacią literacką jestem?”. Na czole wybranej osoby przyklejano kartkę z imieniem bohatera utworów dla dzieci i młodzieży, a jej zadaniem było odgadnięcie, na podstawie podpowiedzi innych uczniów, o jaką postać chodzi. Zabawa wzbudziła tyle emocji, że trudno było przerwać imprezę i się pożegnać.  
Piątkowe wydarzenie zakończyły radosne uśmiechy uczennic, które otrzymały drobne upominki – zeszyty, zakładki, naklejki i ołówki.
Żywimy nadzieję, że “Noc Bibliotek” na długo zapadnie w pamięci uczestników, a biblioteka będzie się wszystkim kojarzyć z miłą atmosferą i dobrą zabawą.

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek