Biblioteka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Osięcinach po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Spotkanie odbyło się w piątkowe popołudnie 7 października w godzinach 18:00 – 22:00. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem “To się musi powieść!”. W gościnnych progach biblioteki pojawiło się 35 uczniów z klas III-VIII, należących do działających w szkole kół bibliotecznych. Na uczestników Nocy czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Tuż po przybyciu, zaczęły się zabawy integracyjne, które miały pomóc w nawiązaniu relacji i lepszym poznaniu się. Po autoprezentacji uczniowie wzięli udział w wyjątkowym pokazie mody, gdyż zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie stroju wybranej postaci literackiej. Prezentacja  wywołała uśmiech i zadowolenie, zarówno u osób prezentujących swój strój, jak i u tych odgadujących, jaka książka lub baśń były inspiracją do charakteryzacji. Następnie wspólnie czytaliśmy fragmenty książki przesłanej przez organizatora – pt. “Tajemnica złota”. Miłym przerywnikiem była degustacja czekoladowych babeczek, upieczonych przez Weronikę Waszak, specjalnie na Noc Bibliotek oraz kolacja, na którą zaserwowano pizzę w kilku smakach. Wzmocnieni pysznym posiłkiem uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych – wykonywali zakładki do książek i uzupełniali malowanki graficzne według klucza.  Kolejnym punktem spotkania było pisanie autorskiego opowiadania (grupa uczniów starszych) i układanie w całość fragmentów z książki „Tajemnica złota” (młodsi uczniowie). Po napisaniu opowiadania, uczennice z klas 6-8, podzielone na trzy zespoły, wzięły udział w zabawie pod hasłem „W poszukiwaniu zagubionych tytułów”. Na szkolnych korytarzach ukryto 28 tytułów, należało je odnaleźć i zapisać na specjalnych kartach odpowiedzi. Zadanie nie przysporzyło dziewczynom żadnych problemów, błyskawicznie wykonały zadanie i wraz z cała grupą  udały się na nocne podchody w poszukiwaniu przygody. Wszyscy, zaopatrzeni w latarki,  wyruszyli na teren szkoły, by sprawdzić, jakie tajemnice skrywają szkolne korytarze i zakamarki. W mrocznym budynku czekało na uczniów  kolejne zadanie, które polegało na odnalezieniu książki, którą wcześniej czytano. Odważni poszukiwacze bardzo szybko odnaleźli zgubę. Zadanie wzbudziło wiele emocji i krzyków. Ale tego wieczoru mogło być głośno, bo przecież lekcji o tej porze nie było…
Aby wyciszyć emocje, zaproponowano zebranym odgadywanie zawartości tajemniczej skrzyni, w której znajdowały się przedmioty związane ze znanymi baśniami i książkami. Chętni uczniowie mogli również zakręcić „bibliotecznym kołem fortuny”, by sprawdzić swoje wiadomości z zakresu literatury. Na koniec zainicjowano zabawę pod hasłem “Jaką postacią literacką jestem?”. Na czole wybranej osoby przyklejano kartkę z imieniem bohatera utworów dla dzieci i młodzieży, a jej zadaniem było odgadnięcie, na podstawie podpowiedzi innych uczniów, o jaką postać chodzi. Zabawa wzbudziła tyle emocji, że trudno było zakończyć imprezę i się pożegnać.  
Sobotnie wydarzenie zakończyły radosne uśmiechy uczniów, którzy dodatkowo zostali nagrodzeni upominkami przekazanymi do biblioteki przez dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Radziejowie. Mamy nadzieję, że “Noc Bibliotek” na długo zapadnie w pamięci uczestników, a biblioteka będzie się wszystkim kojarzyć z miłą atmosferą i dobrą zabawą.

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek