W tym roku obchodzimy jubileuszową, dziesiątą odsłonę Narodowego Czytania. W związku z tym i nasza szkoła dołączyła do tego ważnego wydarzenia, którego celem jest czytanie fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wprawdzie nie jest to lektura omawiana w szkole podstawowej, ale to wyjątkowy utwór, który warto poznać. Mimo iż powstał ponad 100 lat temu- jesienią 1906 roku, to nadal zawiera uniwersalne przesłanie moralne, aby być w życiu uczciwym, sprawiedliwym i potępiać zło.

Na to wyjątkowe wydarzenie dnia 17 września zaprosiliśmy gości: p. Ewę Chrząszcz- Raniszewską- pasjonatkę czytania, poetkę, malarkę oraz absolwentki naszej szkoły: Wiktorię Piotrowską- studentkę pierwszego roku lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która zadebiutowała powieścią „W blasku cieni” i miała okazję opowiedzieć o swojej przygodzie z pisaniem oraz literackich planach na przyszłość. Gościliśmy także Wiktorię Dąbrowską- studentkę pierwszego roku filologii polskiej UMK w Toruniu, dla której czytanie książek to wielka pasja i sposób na życie. Spotkanie otworzyła i poprowadziła p. Ewa Staniszewska.

Wysłuchaliśmy wybranych fragmentów „Moralności pani Dulskiej” w wykonaniu: p. Ewy Chrząszcz- Raniszewskiej, która wcieliła się w  rolę tytułowej bohaterki a także uczniów. I tak Hesia i Mela Dulskie (córki) to Nikola Tuszyńska i Zuzanna Płoszaj, Zbyszko (syn)- Aleksander Gajewski, narrator Hanna Kotas, pan Dulski – Hubert Byczek/ Bartosz Nowakowski i gościnnie nasza absolwentka Wiktoria Dąbrowska jako służąca Dulskich- Hanka.

Wspólna lektura klasyki polskiej literatury przyniosła wszystkim wiele czytelniczej satysfakcji i była doskonałą okazją do docenienia wartości czytania oraz obcowania ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. Przygotowana dekoracja była ciekawym tłem i oddawała klimat epoki jak również stroje czytających.

Nad całością Narodowego Czytania czuwali organizatorzy: p. Ewa Staniszewska, p. Anna Jezierska, p. Irena Zakrzewska, p. Małgorzata Hejman, p. Aneta Ratajczyk, p. Zofia Polaszek