W tym roku obchodzimy dwunastą  odsłonę Narodowego Czytania. Tym razem przypominamy najbardziej znaną  powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, która powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888. Powieść cieszyła się  popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. Doceniano jej barwne opisy, wyraziste ukazanie bohaterów oraz odwołania historyczne. Warto podkreślić, że „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w  roku 2023. W związku z tym i nasza szkoła dołączyła do tego ważnego wydarzenia.
22 września w progach naszej placówki gościliśmy: p. Alinę Krupińską- emerytowaną polonistkę, wieloletnią dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Radziejowie, p. Danutę Wielgosz- emerytowaną bibliotekarkę i dyrektorkę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki im. F. Becińskiego w Radziejowie, p. Annę Kopaczewską- wieloletnią czytelniczkę biblioteki w Radziejowie, miłośniczkę literatury oraz p. Urszulę Wanińską – emerytowaną nauczycielkę języka polskiego, reżyserkę i pomysłodawczynię takiej formy Narodowego Czytania, jakie odbyło się w bibliotece w Radziejowie (wówczas z udziałem uczniów ze szkoły w Przemystce).  Panie odczytały fragmenty powieści a dodatkowo p. Urszula Wanińska przybliżyła słuchaczom sylwetkę Elizy Orzeszkowej i informacje na temat powieści. Do Narodowego Czytania dołączyli również nasi uczniowie z klasy siódmej: Jan Jędrzejewski, Wit Hołody i Bartosz Guźlewski- pięknie, z zaangażowaniem odczytali fragmenty prozy.  
Spotkanie zostało  wzbogacone  przez odpowiednią dekorację i śpiew (najpierw w wykonaniu p. Danuty Wielgosz a na zakończenie przez wszystkich zgromadzonych przy akompaniamencie p. Tomasza Cybulskiego).
Wspólna lektura „Nad Niemnem” dostarczyła wiele czytelniczej satysfakcji i była doskonałą okazją do spotkania z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami tak pięknie przedstawionymi na tle nadniemeńskiej przyrody i wspaniałych krajobrazów, w atmosferze rozmów o historii kraju.
Spotkanie poprowadził dyrektor szkoły p. Andrzej Polaszek.
Nad całością Narodowego Czytania czuwali organizatorzy: p. Anna Jezierska, p. Irena Zakrzewska, p. Małgorzata Hejman, p. Ewa Staniszewska, p. Zofia Polaszek, p. Aneta Ratajczyk.

Organizatorzy