W dniach od 8 do 15 maja trwał XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w 2023 roku odbywał się pod hasłem “Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek.
Świętowanie w naszej szkole zaczęło się przemiłym akcentem, czyli życzeniami dla Pani Bibliotekarki z zaprzyjaźnionej Gminnej Biblioteki Publicznej. Również szkolne bibliotekarki otrzymały przepiękne laurki i szczere życzenia od przedszkolaków i uczniów.
Każdego dnia na uczniów klas 4-8 czekała nowa propozycja zabawy. 9 maja każdy mógł poczuć się bibliotekarzem i samodzielnie wypożyczyć sobie książkę w programie “e-biblioteka”. Zabawa bardzo spodobała się uczniom i chętnych nie brakowało. Kolejnego dnia zadaniem uczniów było rozszyfrowanie kodów QR i odgadnięcie hasła, które brzmiało “biblioteka”. Droga losowania laureatką tego konkursu została Olga Twardowska z klasy 4b. 11 maja podczas zabawy pod hasłem “Alfabetyczny Mistrz”, która polegała na ułożeniu w jak najkrótszym czasie, w kolejności alfabetycznej dziesięciu tytułów książek. Najszybciej z tym zadaniem poradziła sobie Martyna Dąbrowska z klasy 8b (59 s). W piątek biblioteka zapełniła się poszukiwaczami, którzy walczyli o tytuł “Bibliotecznego Bystrzaka”, szukając ukrytej miniaturowej książki. Bystrym okiem w tej konkurencji wykazały się: Zofia Bielewska (4b), Lena Jabłońska (4b), Patrycja Jaworska (8b), Martyna Dąbrowska (8b). Ostatniego dnia obchodów uczniowie próbowali odgadnąć “Jaka to książka?”. Tytuły przykładowych lektur zostały zaklejone i na podstawie okładki należało podać właściwy tytuł książki. Zadanie przebiegało w dwóch kategoriach: klasy 4-6 i 7-8. Laureatkami konkursu zostały: Lena Pawłowska z klasy 4b i Patrycja Dybowska z klasy 8b. W bibliotece klas młodszych tydzień minął pod znakiem zabaw z książką i czytaniem.
Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę. Tydzień Bibliotek miał pokazać, że biblioteka jest miejscem, w którym tętni życie i dobra energia. Jest to także miejsce kultury, nauki, rozwijania własnych pasji.

Irena Zakrzewska, Zofia Polaszek