Uczniowie klasy 1a i 1b w dniach 2 listopada – 27 listopada 2023 r. podczas zajęć edukacyjnych, spotkań, warsztatów realizowali projekt edukacyjny: „Mój przyjaciel miś”. Głównym problemem projektu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz poznawanie utworów literatury dziecięcej (opowiadań, wierszy, bajek), w których bohaterami są misie z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu człowieka.
Realizacja projektu rozpoczęła się od uczestniczenia w zajęciach bibliotecznych z okazji „Dnia postaci z bajek”. Podczas tych zajęć zapoznano uczniów z postaciami występującymi w bajkach i baśniach w literaturze dziecięcej. Kolejnym punktem projektu było wykonanie przez uczniów pracy plastycznej przedstawiającej ulubioną postać z bajki.
W ramach realizacji projektu odbyły się także zajęcia tematyczne „Historia powstania pluszowego misia”, podczas których uczniowie poznali ponad stuletnią historię najpopularniejszej maskotki. Dzieci uczyły się także piosenki „Jadą, jadą misie” i „Mały miś”. Odbyły się warsztaty plastyczne podczas, których uczniowie wyklejali postać swojego ulubionego misia z przyniesionych przez siebie różnorodnych materiałów. Pierwszoklasiści projektowali również medal „Przyjaciel misia”. Odbyły się pogadanki na temat „Jak to się stało, że miś stał się tak popularny”, były również zagadki i obejrzenie prezentacji multimedialnej „Znane i nieznane misie, czyli Światowy Dzień Pluszowego Misia”.
W ramach realizacji projektu uczniowie klasy 1a i 1b gościli swoje starsze koleżanki i kolegów z klasy 4a i 4b wraz z wychowawczyniami. Czwartoklasiści czytali „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej oraz opowiadanie „ Miś łasuch”. W tym dniu po raz kolejny uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych przez panią bibliotekarkę „Misiowe wiadomości – niedźwiedź brunatny” – teatrzyk kamishibai.
Biorący udział w projekcie wykonali również „Misiowe opaski” oraz obejrzeli bajki „Złotowłosa i trzy misie” oraz „Kubuś Puchatek”.
Na zakończenie projektu uczniowie w towarzystwie swoich misiów, wzięli udział w szkolnych obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Agnieszka Domańska, Aneta Wojtkowska, Zofia Polaszek