Dnia 27 kwietnia 2022 r. dzieci przedszkolne wzięły udział w realizacji V modułu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego tytuł brzmiał – „Misiowy Bajarz”. Celem spotkania było rozwijanie czytelnictwa poprzez  wyszukiwanie w literaturze pozytywnych wzorców zachowań.

Zajęcia rozpoczęły się od projekcji filmu pt. „Jak powstaje książka”. Następnie  dzieci wysłuchały wiadomości od Małego Misia, który zaproponował, aby wspólnie z nim stworzyły własną książeczkę. Początek historii był znany, a dalszą fabułę przedszkolaki mogły wymyślić same. W czytanych przez panią Zofię Polaszek  fragmentach opowiadania, Miś Bruno, przedstawił „Chichotkowe Wzgórze” oraz Krasnoludka, który wpadł w tarapaty
i potrzebował pomocy. Na podstawie przeczytanego tekstu chętne dzieci przedstawiły scenki dramowe, a reszta grupy oceniała, które zachowania były pozytywne, a które negatywne. Wszyscy stwierdzili, że Miś ma dobre serduszko, jest zawsze chętny do pomocy i uczy, że warto pomagać!

Po kolejnym fragmencie opowiadania, przedszkolaki śpiewały, tańczyły  w rytm muzyki, a „chichotkowy wiatr”  poruszał się między nimi, łaskocząc je szyfonową  chustką i milutką miotełką. Zabawa wywołała uśmiech i rozbawienie wśród tańczących. Jednak morał płynący z tekstu był taki, że nie każda zabawa  może nam się podobać. Jeśli nie czujemy się bezpiecznie – zawsze możemy odmówić w niej udziału.

Na zakończenie każde dziecko narysowało ilustrację kończącą opowiadanie, po czym zaprezentowało ją osobiście przed zgromadzonymi. Do pierwszych fragmentów opowiadania  ilustracje  były stworzone przez opiekunów. Po złożeniu wszystkich  kartek powstała piękna książka ze stroną tytułową – „Misiowy Bajarz”.

Uczestniczące w spotkaniu przedszkolaczki miały za zadanie uważnie słuchać, odtworzyć sytuacje i zdarzenia występujące w prezentowanej opowieści, rozwijać aktywność ruchową, pobudzać wyobraźnię, a także motywację do czynienia dobra i czerpania radości z życia codziennego.

Ewa Martwicka, Zofia Polaszek, Irena Zakrzewska