Jak co roku, biblioteka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Osięcinach aktywnie obchodziła Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce, w rozbudzaniu i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, a także kształtowanie poczucia szacunku do książki.

            Hasło  tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: „Baśnie i legendy z całego świata” i wokół tego tematu biblioteka szkolna zaplanowała i zorganizowała wiele przedsięwzięć:

– tablice informacyjne o święcie, promujące bibliotekę, czytelnictwo i dobrą zabawę z książką;

– udział klas VI – VIII  w X. edycji Narodowego Czytania – „Moralność pani Dulskiej”;

– Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania w klasach I – IV i przedszkolu – głośne czytanie w bibliotece legend ze zbioru „Opowieści Kujawiaczka”;

– udział w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”;

– 95. Urodziny Kubusia Puchatka – zabawa czytelnicza dla przedszkola i klas I – III;

– „Zatrzymaj się i przeczytaj” – mini konkursy biblioteczne ze znajomości bajek i legend dla klas I – III;

– „Bookshelf tour – pokaż swoją biblioteczkę” – konkurs fotograficzny dla klas IV – VIII;

– „Biblioteczne koło fortuny” – zabawa czytelnicza dla uczniów z klas IV – VIII;

– spotkanie autorskie online z pisarzem Grzegorzem Kasdepke;

– XVIII. Szkolny Konkurs Pięknego czytania dla klas II i III;

– Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych, poprzedzone przedstawieniem teatralnym pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”;

– „Baśniowe bingo” – konkurs biblioteczny dla klas IV;

– „Świat w baśni i legendzie” – cykl spotkań czytelniczych dl oddziałów przedszkolnych i klas I – III.

– wystawki promujące książkę, bibliotekę i czytelnictwo: „Galeria młodych talentów”, „Moc książki”, „Sowa – mądra głowa”, „Znajdź swoje imię w tytule książki”, „Baśnie i legendy z całego świata”;

– „Słodki piątek w bibliotece” – cukierki dla wypożyczających.

Październikowe święto to dobra okazja do tego, by pokazać bibliotekę jako miejsce przyjazne uczniom, bezstresowe, pozwalające przyjemnie spędzić czas, a dla osób aktywnych – intrygujące, umożliwiające rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, czy wzięcie udziału w grupowych przedsięwzięciach.

Efektem zrealizowanych działań było zwiększenie zainteresowania biblioteką, czytaniem i wzmocnienie roli książki w codziennym życiu uczniów.

Podsumowując, uznajemy ten miesiąc za bardzo udany. Laureatom konkursów gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za udział i wspólną wspaniałą zabawę.  

Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska