Bajki, baśnie, zarówno te czytane jak i oglądane, towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta. Nie każdy wie, że przypadający 05 listopada Dzień Postaci z Bajek to dzień urodzin Walta Disney’a.
Również do biblioteki ZSP w Osięcinach zawitała bajkowa atmosfera. Świętowaliśmy w piątek i w poniedziałek  – 4 i 7 listopada 2022 roku. Chętne dzieci przyszły w tych dniach ubrane za ulubioną postać  z dowolnej bajki, prezentowały swoje bajkowe przebrania i udzielały odpowiedzi na pytanie: “Jaką postacią z bajki jestem?”. Nie zabrakło więc: księżniczek, Wilka, Kubusia Puchatka, Boba Budowniczego, Królewny Śnieżki i wielu innych bajkowych postaci. Kolejnym punktem naszego świętowania były zgadywanki „Jaka to bajka?” – zabawa w skojarzenia. Układaliśmy także puzzle z ilustracjami z bajek oraz rozpoznawaliśmy tytuły bajek na podstawie wysłuchanych zagadek. Wszyscy wykazali się wiedzą i zamiłowaniem do bajek.
Aby zaspokoić naturalną potrzebę ruchu i rozwijać aktywność w zabawie, odbyła się zabawa ruchowa -„Uwaga wilk”. Pamiętaliśmy też o Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie! Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła konkurs dla uczniów klas II i III
„Z Koziołkiem Matołkiem za pan brat”.  Świętowanie w klasach młodszych zakończyło się wspólnym oglądaniem bajki pt. „120 Przygód Koziołka Matołka”.

Uczniowie z klas IV – VIII również przyłączyli się do obchodów tego wyjątkowego święta, biorąc udział w konkursie fotograficznym pod hasłem “Postać z bajki/książki”. Zadaniem uczniów było przesłanie zdjęcia w przebraniu ulubionej postaci z bajki, baśni lub książki. Wszystkie zdjęcia zostały wyeksponowane w czytelni i umieszczone na szkolnym facebooku. Do 10 listopada potrwa głosowanie na najciekawsze przebranie i najlepsze zdjęcie. Wręczenie nagród nastąpi 14 listopada w bibliotece szkolnej (budynek byłego gimnazjum).
Święto było doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, wprowadzenia radosnego nastroju i dobrego samopoczucia wśród uczniów.

Dziękujemy wszystkim za wizytę i zapraszamy do biblioteki szkolnej!

Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska