Dzień książki dla dzieci odbywa się co roku i obchodzimy  go z racji urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, urodzonego 2 kwietnia 1805r. Z tej okazji w dniach 1-5.04. 2022 w  naszej bibliotece odbyły się liczne spotkania dla najmłodszych. Celem zajęć było zainteresowanie dzieci czytaniem książek oraz zapoznanie ich z literaturą, która pomaga w zdobywaniu wiedzy i rozwija umiejętność słuchania. Każdemu spotkaniu towarzyszyły liczne zabawy i zadania czytelnicze. Na wstępie wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę, która posłużyła do wprowadzenia w temat zajęć. Następnie  czytaliśmy bajkę i na jej podstawie wcieliliśmy się w rolę Calineczki. Kolejną propozycją było kręcenie „zagadkową karuzelą”,  gdzie losowane były zagadki, postacie i przedmioty z bajek, a zadaniem dzieci było ich odgadnięcie. W dalszej kolejności uczestnicy odgadywali układanki, które odsłaniały krok po kroku postacie bajkowe i baśniowe. Na zakończenie obejrzeliśmy wzruszający teatrzyk pt. ”Brzydkie kaczątko”.

Natomiast w klasach 4-8 przeprowadzony został plebiscyt na na ulubioną książkę z dzieciństwa. Każdy uczeń mógł podać swoją propozycję. Po zsumowaniu wyników głosowania, udało się stworzyć listę dziesięciu ulubionych książek. Oto one:
1. “Kubuś Puchatek” A. A. Milne;
2. “Franklin” P. Bourgeois;
3. Brzydkie Kaczątko” H. Ch. Andersen;
4. “Mikołajek” R. Gościnny, J. J. Sempe;
5. “Martynka” G. Delahaye;
6. “Magiczne drzewo” A. Maleszka;
7. “Czerwony kapturek” J. W. Grimm;
8. “Królowa Śniegu” H. Ch. Andersen;
9. “Kopciuszek” J. W. Grimm;
10. “Calineczka” H. Ch. Andersen.

Wśród wszystkich uczniów biorących udział w plebiscycie, p. Sławomira Piernik z Gminnej Biblioteki Publicznej, wylosowała pięciu szczęśliwców, którzy otrzymali nagrody rzeczowe.

Los uśmiechnął się do: Karoliny Kwiatkowskiej z klasy 4b, Patrycji Dybowskiej z klasy 7b, Aleksandry Pietras z klasy 8e, Filipa Wojtczaka z klasy 4c i Eryka Pietrzaka z klasy 5b.
Serdecznie gratulujemy!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci był bez wątpienia okazją do licznych zabaw i spędzenia czasu w sposób kreatywny. Co więcej, był nie tylko frajdą, ale również miał na celu zapoznanie, przypomnienie i wypożyczenie twórczości nie tylko Andersena. Starsi uczniowie mogli choć na chwilę wrócić do wspaniałego świata dzieciństwa, z którym kojarzą się niezapomniane książki.

 

Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska